Stan przedcukrzycowy jest rozpoznawany, gdy stężenie cukru we krwi przekracza normę, ale nie jest na tyle wysokie, żeby świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 2. Inne zagrożenia, jakie niesie ze sobą ten stan chorobowy, to m.in. dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, udar mózgu, demencja czy utrata wzroku.
Tego rodzaju zaburzenia można zatrzymać dzięki zmianie dotychczasowego stylu życia. Jeśli po wykonaniu odpowiednich badań krwi, lekarz zdiagnozuje u nas stan przedcukrzycowy, powinniśmy jak najszybciej zmienić nawyki. Dotyczy to szczególnie sposobu odżywiania. Stan cukrzycowy może przez długi czas nie dawać żadnych objawów lub wysyłać sygnały, które powinny nas skłonić do zbadania poziomu cukru. Na jakie symptomy zwrócić szczególną uwagę?
Problemy skórne
Zdarza się, że u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym występują zmiany na skórze, takie jak czerwone, żółte lub brązowe plamy. Mogą to być wypukłe guzki lub ciemne plamy pojawiające się na szyi, w pachwinach, lub w innych miejscach na ciele. Niepokojące zmiany skórne czasem obejmują również palce rąk i nóg.
Zobacz także: Lepiej unikać. Dotyczy to przede wszystkim jednej grupy
Zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu
Chociaż te objawy z pozoru mogą wydawać się niegroźnie, to nie wolno ich lekceważyć. Kiedy nasz organizm chce pozbyć się nadmiaru cukru we krwi, stara się go wypłukać, czego efektem jest wzmożona produkcja moczu. Wydalanie cukru może powodować odwodnienie, stąd uczucie nadmiernego pragnienia.
Problemy ze wzrokiem
Pojawienie się zmian w widzeniu również może świadczyć o stanie przedcukrzycowym. Zbyt wysokie stężenie glukozy w organizmie podnosi ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej. W niektórych przypadkach cukrzyca prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych znajdujących się w oku, czego konsekwencją może być utrata wzroku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.