Objawy chorób widoczne na twarzy
Wygląd naszej twarzy (podobnie jak dłoni czy stóp) może wskazywać na ogólny stan naszego zdrowia. Drobne zmiany, pozornie niewinne szczegóły, mogą być tak naprawdę objawami poważnych chorób. Chociaż wraz z wiekiem nasze włosy na głowie stają się cieńsze, a wypadanie to problem, z którym na co dzień zmaga się większość kobiet, to warto też zwrócić uwagę na stan włosów na nasze twarzy.
Jeśli cienkie, przerzedzone brwi nie są konsekwencją zbyt intensywnej regulacji, to mogą być objawem niedoczynności tarczycy. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak zaparcia, suchość skóry czy zmęczenie. Zauważasz te symptomy u siebie? Najwyższy czas, by skorzystać z porady endokrynologa.
Z drugiej strony również nadmierne owłosienie na twarzy – jeśli nie zostało nam przekazane w genach – może świadczyć o poważnych zaburzeniach hormonalnych. Gdy tak jest, pojawiają się też inne symptomy – przede wszystkim trądzik i zanik miesiączki. Tak właśnie objawia się zespół policystycznych jajników, który prawie zawsze przyczynia się do podwyższenia poziomu testosteronu w organizmie.
Zobacz także: Objaw COVID-19 może pojawić się na języku
Innym symptomem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest rumień. Może być spowodowany przez stres, jedzenie pikantnych potraw, picie alkoholu, wysiłek fizyczny czy menopauzę, ale jeśli wykluczysz te wszystkie możliwości, a oprócz rumienia doskwierają ci bóle stawów, zmęczenie, ospałość i bóle mięśni, to być może chorujesz na toczeń. Warto to sprawdzić.
Zobacz także: Objaw chorej wątroby. Pojawia się na dłoniach
Nie wolno bagatelizować też worków pod oczami, jeśli nie są wynikiem braku snu czy przemęczenia. Ciemne, nieestetyczne przebarwienia pod oczami są niekiedy objawem zapalenia skórno-mięśniowego. To choroba o podłożu autoimmunologicznym, której towarzyszą bóle mięśni, stawów i osłabienie. Nie wolno ignorować jej objawów, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów z poruszaniem i wykonywaniem podstawowych, codziennych czynności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.