Objawy nowotworu
Do ogólnych objawów, które mogą świadczyć o nowotworze, należą:
- grudki, guzki lub obrzęk w dowolnym obszarze ciała,
- niewyjaśniona utrata lub przyrost masy ciała,
- ciągłe zmęczenie,
- zmiany na skórze,
- trudności z połykaniem,
- uporczywy kaszel,
- problemy z oddychaniem,
- niewyjaśnione bóle.
Zobacz także: Rak płuc zmienia nasz wygląd. Ten objaw jest charakterystyczny
Bezpłatnym, skutecznym, prostym i możliwym do wykonania w każdej chwili sposobem na wykrycie niektórych spośród tych zmian jest samoobserwacja i samobadanie się. Dotyczy tylko niektórych form raka, ale może uratować życie.
Nowotwory - samobadanie się
Samobadanie sprawdzi się w przypadku:
Raka piersi. Samobadanie piersi powinno być przeprowadzane co miesiąc przez kobiety w każdym wieku. Badanie przeprowadza się na kilka dni po menstruacji, kiedy piersi są mniej wrażliwe. Szukaj jakichkolwiek zmian w kształcie i rozmiarze piersi, skupiając się na guzkach, które wcześniej nie były obecne. Uważnie sprawdź również obszar pod pachami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Raka skóry. Regularne samobadanie skóry polega na sprawdzaniu całego ciała pod kątem wszelkich nowych znamion lub zmian w istniejących. Kiedy badasz znamiona, pamiętaj o regule ABCDE: asymetria (połówki znamienia nie pasują do siebie), brzegi (nierówne lub rozmazane brzegi), kolor (zmienność koloru w obrębie jednego znamienia), średnica (większa niż 6 mm), ewolucja (jakiekolwiek zmiany w znamieniu).
Raka jąder. Samobadanie jąder powinno być przeprowadzane co miesiąc. Aby to zrobić, delikatnie wymacaj każde jądro palcami, szukając jakichkolwiek nienaturalnych guzków lub zgrubień.
Samobadanie połączone z samoobserwacją są ważnym, ale nie jedynym elementem wykrywania nowotworów.
Nie należy zapominać o regularnych wizytach u lekarza – nawet, jeśli nie zaobserwujemy w ciele i samopoczuciu żadnych istotnych zmian. Wczesne wykrycie nowotworu daje duże szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.