Podkrążone oczy mogą świadczyć o niewystarczającej ilości przesypianych godzin i niskiej jakości nocnego odpoczynku. Do innych przyczyn można zaliczyć długotrwały stres oraz dietę bogatą w wysokoprzetworzoną żywność, zawierającą znaczne ilości soli. Sińce pod oczami pojawiają się również u osób, które nie spożywają w ciągu dnia dostatecznej ilości wody, narażając się tym samym na odwodnienie.
Cienie pod oczami bardzo często są efektem regularnego sięgania po napoje alkoholowe, nałogowego palenia papierosów i zażywania niektórych leków hormonalnych. Podkrążone oczy mają także związek z upływającym czasem i starzeniem się naszej skóry, który jest naturalnym procesem. Zdarza się jednak, że ten objaw oznacza rozwój niedokrwistości lub cukrzycy.
Jeśli zauważymy u siebie objawy współtowarzyszące, takie jak nadmierna senność, bóle i zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie i zbyt często oddajemy mocz, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się diabetologa. Sińce pojawiające się w okolicach narządu wzroku w niektórych przypadkach sygnalizują, że serce, wątroba, śledziona lub trzustka nie pracuje prawidłowo.
U pacjentów z chorą trzustką mogą również występować takie dolegliwości jak świąd skóry, sine plamy w obrębie brzucha, podwyższona temperatura ciała, wzdęcia, bóle brzucha, mdłości, wymioty czy żółtaczka. Kolejny niepokojący symptom to rumień wędrujący, który jest najczęściej kojarzony z rozwojem boreliozy. Żadnych ze wspomnianych objawów pod żadnym pozorem nie wolno nam lekceważyć. Jeżeli nie ustąpią samoistnie, należy skonsultować je ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania.
Pamiętajmy, że trzustka jest jedynym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, dlatego warto o nią codziennie dbać. W tym celu należy ograniczyć spożywanie alkoholu, czerwonego mięsa, tłustych, ciężkostrawnych i smażonych potraw, a także wysokoprzetworzonych produktów.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie