Skąd kamienie nerkowe?
Jednym z przyczyn tworzenia się kamieni w przewodzie moczowym jest niewystarczająca ilość płynów w organizmie. Na kamice nerkową najbardziej narażone są osoby borykające się z nadwagą otyłością lub przyjmujące za dużo wapnia.
Na początku obecność kamieni nerkowych w układzie moczowym, może nie dawać żadnych objawów, aż do momentu, gdy nie zaczną się one przedostawać się przez kielichy nerki do moczowodu. Wtedy kamienie mogą spowodować zablokowanie przepływu moczu z nerki, co prowadzi do obrzęku tego narządu.
Objawy kamicy nerkowej
Główny symptom rozwoju kamicy nerkowej to silny ból pojawiający się z boku luk okolicach brzucha. Chorzy mogą odczuwać również boleści w pachwinach i w jądrach. Tego rodzaju dolegliwości są nazywane kolką nerkową. Poza bólem u pacjentów niekiedy występują:
wymioty, nudności, niepokój, blada skóra, częste parcie na pęcherz moczowy i niewielka ilość oddawanego moczu.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Krew w moczu
Tym objawom mogą towarzyszyć: występowanie krwi w moczu, spadek ciśnienia tętniczego, dreszcze, gorączka, a nawet utrata przytomności. Kolka nerkowa jest najczęściej tak uciążliwą dolegliwością, że chory musi udać się na izbę przyjęć w celu podania mu przez lekarza silnych środków przeciwbólowych.
Zdarza się, że kamienie są tak duże, że prowadzą do niewydolności nerek. Objawy kolki nerkowej mają tendencję do powracania. Dotyczy to szczególnie u osób, które nie zastosują się do zaleceń lekarza.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.