Ból łydki czy kolana częściej łączymy z kontuzją lub nadwyrężeniem niż z problemami z płucami. Okazuje się jednak, że jest to objaw, którego nigdy nie wolno lekceważyć, gdyż może wskazywać na zakrzepicę. Zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszą duszności, bóle w klatce piersiowej czy obrzęk łydek. Te znaki ostrzegawcze pojawiają się, gdy skrzep znajdujący się w tętnicach biegnących przez nogi odrywa się i dostaje do płuc. To stan, który może spowodować zator płucny, dlatego gdy zauważysz wyżej wymienione symptomy, jak najszybciej dzwoń po pomoc.
Zaniepokoić powinien nas również świszczący oddech oraz duszności. Wielu chorych łączy ten objaw z przeziębieniem, ale może on też pojawić się w przebiegu zapalenia płuc i oskrzeli oraz astmy. Jeśli świszczący oddech pojawia się w parze z dusznościami, może wskazywać na obturacyjną chorobę płuc lub raka. Również kaszel trwający nieprzerwanie dłużej niż kilka tygodni powinien nas skłonić do wizyty u lekarza, zwłaszcza gdy towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny oskrzelowej.
O raku płuc mogą świadczyć też mniej charakterystyczne objawy, takie jak żółty kolor białek oczu, zżółknięta skóra oraz ciemne zabarwienie moczu. Symptomy te pojawiają się, gdy rak płuc dał już przerzuty do wątroby.
Do nietypowych objawów wskazujących na choroby płuc należy też ból brzucha. Niestety, nawet lekarze najczęściej łączą go z niestrawnością, grypą żołądkową czy wrzodami, co może znacznie opóźniać postawienie prawidłowej diagnozy. Oprócz bólu brzucha zaniepokoić powinien nas również ból pleców. To symptomy towarzyszące zapaleniu płuc, dlatego powinniśmy je skonsultować ze specjalistą.
Innym nietypowy objaw wskazujący na nowotwór płuc, można zauważyć na naszych dłoniach. To tzw. palce pałeczkowate, które według danych statystycznych pojawiają się u 35 proc. osób chorujących na niedrobnokomórkowego raka płuca.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.