Zespół Cotarda – objawy i przyczyny
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny zespołu Cotarda. Niektórzy naukowcy twierdzą, że to zaburzenie jest spowodowane uszkodzeniami w strukturze mózgu, a konkretnie w prawej półkuli. Ta część mózgu jest odpowiedzialna za to, jaki mamy obraz samego siebie.
Zobacz także: Niepokojące skutki COVID
Inna opinia głosi, że to urojenia powstają w wyniki zaburzeń metabolicznych lub zatruć organizmu.
Jeszcze inni uważają, że przyczyną jest zanik jąder podstawowych w mózgu lub szkodzeń w płatach ciemieniowych.
Osoba z zespołem Cotarda zazwyczaj zaprzecza własnemu istnieniu i jest przekonana, że umarła. Pacjentów z tym zespołem cechuje nadmierna aktywność psychoruchowa i mają zaniżony próg bólu. Chory na to zaburzenie psychiczne ma również poczucie braku lub zaniku swoich organów wewnętrznych np. serca lub mózgu. Sądzi, że jego narządy gniją, a ciało ulega rozpadowi. Taka osoba cierpi na stany lękowe i ma silne poczucie winy. Twierdzi, że te wszystkie domniemane dolegliwości są karą za złe uczynki, które popełnił.
Zobacz także: Tak wygląda choroba psychiczna. Przerażające
W niektórych przypadkach ludzie cierpiący na tego rodzaju syndrom, mają urojenia dotyczące rozmiarów własnego ciała lub poczucie nieśmiertelności. Posiadają również tendencje samobójcze i skłonności do samookaleczeń. Chorzy celowo uszkadzają swoje ciało sobie, żeby udowodnić innym swoją nieśmiertelność.
Zobacz także: Brutalne metody leczenia chorób psychicznych
Urojenia osób z zespołem Cotarda polegają również na poczuciu, że narządy wewnętrzne ulegają transformacji albo, że prąd elektryczny przepływa przez ich ciało.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.