Miłośników wypraw do lasu nie brakuje. Obecnie wiele osób udaje się na tereny zielone po to, by zbierać grzyby. Przy okazji takich ekspedycji trzeba być jednak czujnym. Dużym zagrożeniem są oczywiście kleszcze.
Mogą one przenosić groźne dla zdrowia ludzkiego choroby. Chodzi przede wszystkim o boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Właśnie dlatego wiele osób mocno obawia się kleszczy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak chronić się przed kleszczami? Sanepid ma kluczową radę dotyczącą ubioru.
Wybierając jasną odzież szybciej i łatwiej dostrzeżesz kleszcza, natomiast zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz kapelusz lub czapkę utrudnisz pasożytom dostęp do skóry - podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.
Dodatkowym zabezpieczeniem są oczywiście środki odstraszające kleszcze. Należy jednak stosować je bardzo ostrożnie - zgodnie z zaleceniami producenta.
Po powrocie z lasu koniecznie dokładnie obejrzyj skórę (również w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan). Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, a ten nieproszony gość może pozostawać niezauważony nawet przez kilka dni.
Jak usunąć kleszcza?
Kleszcze należy usuwać jedynie mechanicznie, korzystając z pęsety lub specjalnych narzędzi przeznaczonych do tego celu. Zabieg ten powinien być przeprowadzony jak najszybciej po zauważeniu kleszcza, aby ograniczyć ryzyko infekcji. Kleszcza chwytamy możliwie blisko skóry, za jego przednią część, a następnie pewnym ruchem wyciągamy go w górę. Po usunięciu, miejsce ukąszenia starannie dezynfekujemy.
Przez kolejne dni należy obserwować miejsce po ukąszeniu oraz monitorować ogólny stan zdrowia. W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, takich jak osłabienie, bóle głowy, gorączka, bóle mięśni czy pierścieniowate zaczerwienienie wokół miejsca ugryzienia, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.