Nie od dzisiaj wiadomo, że nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia wątroby. Ten organ jest szczególnie narażony na negatywne skutki częstego picia, ponieważ właśnie w nim odbywa się metabolizm etanolu. Według naukowców, za szkodliwy wpływ napojów procentowych na wątrobę odpowiada aldehyd octowy, który powstaje z alkoholu etylowego na skutek działania enzymów.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
To jak szybko alkohol potrafi zniszczyć wątrobę danej osoby, zależy m.in. od uwarunkowań genetycznych, płci lub przynależności etnicznej. Stłuszczenie wątroby to schorzenie występujące aż u 90 proc. nadużywających alkohol. Przy tej niebezpiecznej chorobie następuje gromadzenie się kropli tłuszczu w komórkach. Zmiany, które powoduje alkoholowe stłuszczenie wątroby są odwracalne, pod warunkiem, że chory odstawi alkohol i podda się kuracji.
Następnym stadium jest alkoholowe zapalenie wątroby, które również da się wyleczyć. Marskość wątroby to ostanie stadium, które powoduje nieodwracalne uszkodzenia. Choroba niszczy struktury wątroby i trwale upośledza jego prawidłowe działanie.
Według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, alkohol jest tak samo niebezpieczny dla organizmu jak azbest, kadm oraz formaldehyd i również należy do grupy substancji wywołujących nowotwory. Nie jest istotne, jaki rodzaj alkoholu spożywamy, pijąc go i tak jesteśmy narażeni na rozwój nowotworów. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest łączenie alkoholu z papierosami. Nadmiar alkoholu podnosi ryzyko wystąpienia raka jelita, wątroby, przełyku, krtani oraz nowotworu piersi u kobiet. Warto pamiętać, że alkohol powoduje znaczny wzrost masy ciała, co także na związek z zachorowaniem na raka.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Tuluzie wynika, że spożywanie ponad 50 g czystego alkoholu raz lub dwa razy na tydzień, dwukrotnie podnosi ryzyko zawału serca. Poza tym może doprowadzić do nadciśnienia, arytmii a nawet do śmierci spowodowanej chorobami układu krążenia.
Regularne sięganie po napoje wyskokowe zwiększa także ryzyko rozwoju cukrzycy i insulinooporności. Dotyczy to w szczególności osób, które niewłaściwie się odżywają i są mało aktywne fizycznie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.