Przyczyny udaru można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to te niemodyfikowalne. Należą do nich: wiek – ryzyko zwiększa się dwukrotnie co 10 lat od 55. roku życia, płeć męska, rasa czarna i żółta, predyspozycje rodzinne i genetyczne (udar w rodzinie, genetycznie uwarunkowane zespoły predysponujące do stanów zakrzepowych, hiperhomocysteinemia) oraz przebyte udary.
Druga grupa to czynniki modyfikowalne. Wśród nich wymienia się: nadciśnienie i choroby serca. Inne czynniki znacząco zwiększające ryzyko udaru to również: otyłość, zespół bezdechu sennego, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedoczynność tarczycy, stosowanie amfetaminy i kofeiny, palenie papierosów oraz picie alkoholu.
W przypadku udaru tylko natychmiastowa pomoc może uratować życie. Oto jak szybko sprawdzić, czy osoba w naszym otoczeniu przechodzi udar. Wystarczy, że poprosisz ją o wykonanie 3 prostych rzeczy.
NUMER 1: UŚMIECHNIJ SIĘ
Gdy widzisz zdezorientowaną, słaniającą się na nogach osobę poproś, żeby się uśmiechnęła. Brzmi głupio? Nic bardziej mylnego. Osoba, która właśnie przeszła udar nie będzie się w stanie do ciebie uśmiechnąć. Jest to spowodowane paraliżem, który dotyczy zazwyczaj jednej części ciała, w tym również twarzy.
NUMER 2: PODNIEŚ RĘCE
To tzw. test podniesienia rąk na równą wysokość. Również ze względu na paraliż lub niedowład kończyn, osoba która właśnie przeszła udar nie będzie mogła wykonać twojej prośby.
NUMER 3: ZAPYTAJ O DROGĘ DO DOMU
Tak naprawdę możesz zapytać o cokolwiek banalnego. Proste pytanie nie zestresuje poszkodowanego, a ty będziesz mógł ocenić jakość jego wypowiedzi. Bełkot, nieskładna mowa, niezrozumiałe słowa, to znak, by jak najszybciej wezwać karetkę.
Pamiętaj! W przypadku udaru liczy się każda minuta!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.