Sól
Lekarze od dawna ostrzegają, że nadmierne spożywanie soli zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, raka żołądka i osteoporozy. Poza tym tzw. biała śmierć podnosi stężenie białka w moczu, co sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w trosce o swoje zdrowie w ciągu dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż 5 g soli.
Pamiętajmy, że ten popularny dodatek do żywności znajduje się nie tylko w naszej solniczce, ale również w niezliczonej ilości produktów spożywczych. Można do nich zaliczyć m.in.: zupki chińskie, konserwy mięsne, fast foody, gotowe dania, chipsy, słone paluszki, krakersy, sosy i marynaty, płatki śniadaniowe oraz niektóre wyroby piekarnicze.
Zobacz także: Uważaj na to. Doprowadzi twoje nerki do ruiny
Nadmiar białka
Białko to jeden z podstawowych składników odżywczych i bardzo ważny budulec kości, skóry, mięśni i chrząstek. Warto jednak pamiętać, że jego nadmiar w diecie może zaburzać prawidłową pracę nerek. Podczas trawienia zbyt dużej ilości białka pochodzenia zwierzęcego obecnego w mięsie, serze, czy jajkach, w organizmie wytwarzają się ketokwasy i amoniak. Ich nadmiar, którego nasze ciało nie jest w stanie się pozbyć, gromadzi się i obciąża nerki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warzywa zawierające szczawiany
Rabarbar, szpinak, botwinka czy szczaw są uznawane powszechnie za bardzo wartościowe produkty spożywcze. Jak się jednak okazuje, ich jedzenie nie zawsze wyjdzie nam na zdrowie.
Zobacz także: Katorga dla nerek. Tak powoli je wyniszczasz
Znajdziemy w nich znaczne ilości szczawianów, które w niektórych warunkach mogą gromadzić się i tworzyć osad krystalizujący się w kamienie nerkowe. Dzieje się tak, jeśli nadmiar soli i estrów kwasu szczawiowego nie rozpuszcza się prawidłowo w moczu. Kamica nerkowa to bardzo poważna choroba wywołująca ból, którego pacjent nie jest w stanie wytrzymać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.