Syndrom Raynauda różni się znacząco od choroby Raynauda. Syndrom może być wtórny wobec innych schorzeń, takich jak choroby serca czy alergie. Przyczyny choroby Raynauda nie są do końca zrozumiałe w kontekście naukowym. Ustalono jednak najbardziej zagrożone grupy osób.
Choroba dotyka głównie młode kobiety
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej syndrom Raynauda występuje u młodych osób, zwłaszcza u kobiet z niskim ciśnieniem krwi. Dolegliwość ta spotykana jest głównie w regionach świata o chłodniejszym klimacie. Takie warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi tego syndromu.
Czytaj także: Tajemnicza choroba skóry nowym objawem COVID
Co ważne, syndrom Raynauda atakuje już w wieku nastoletnim. Według prowadzonych obserwacji, średnia wieku osoby borykającej się z tym schorzeniem to zaledwie 14 lat.
Główną przyczyną skurczów w tym syndromie jest niska temperatura, ale może je wywołać także duży stres emocjonalny. Syndrom objawia się nagłym blednięciem palców oraz intensywnym uczuciem zdrętwienia i mrowienia, często w połączeniu z bólem. W ekstremalnych przypadkach może dojść do owrzodzeń lub śmierci tkanek na opuszkach palców. Konsekwencje mogą więc być bardzo poważne.
Co jest przyczyną syndromu Raynauda?
Przyczyną tej przypadłości może być nadmierne występowanie receptorów adrenergicznych, co wiąże się z dużą wrażliwością organizmu na noradrenalinę, produkowaną wraz z adrenaliną podczas silnego stresu. Unikanie stresowych sytuacji jest więc absolutną koniecznością.
Czytaj także: Nowotwór, który objawia się swędzeniem skóry
Tę dolegliwość można podzielić na trzy etapy. Początkowo dochodzi do blednięcia palców wskutek skurczu tętnic. Przekładają się one na zauważalne niedokrwienie tkanek. Następnie pojawia się charakterystyczne sinienie z towarzyszącym bólem. W ostatnim etapie występuje zaczerwienienie z uczuciem pieczenia i gorąca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl