Oregano, znane również jako lebiodka pospolita, to roślina, którą możemy rozpoznać po małych, zielonych liściach i charakterystycznym, lekko pieprznym zapachu.
W oregano znajdziemy mnóstwo cennych składników, takich jak: potas, cynk, żelazo, magnez, wapń, witaminy A, C, E oraz K, witaminy z grupy B, garbniki, tymol, karwakrol oraz błonnik pokarmowy.
Zobacz też: Zakazane po pięćdziesiątce. Unikaj jak ognia
Dzięki bogactwu składników oregano wykazuje działanie przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwutleniające.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najzdrowsza przyprawa świata. Nie żałuj sobie
Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Phytotherapy Research", oregano wspomaga leczenie nowotworów wątroby, piersi i płuc. Co więcej, naukowcy z Long Island University w Nowym Jorku wykazali, że karwakrol, który znajduje się w oregano, może niszczyć komórki raka prostaty.
Przeciwutleniacze zawarte w oregano chronią organizm przed nadmiarem wolnych rodników, które powodują stres oksydacyjny, a także spowalniają proces starzenia się organizmu.
Olejek z oregano obniża wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwioobiegu, co zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału serca oraz udaru mózgu. Ma też właściwości wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu jest pomocny w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy oraz stanów zapalnych migdałków.
Z liści lebiodki pospolitej można przygotować napar, który poprawia trawienie, zwiększa odporność na sezonowe infekcje i łagodzi ich objawy. Napój ten jest szczególnie pomocny dla osób cierpiących na biegunkę, bóle mięśni oraz uporczywy kaszel. Co więcej, herbatę z oregano można użyć do przygotowania maseczki odświeżającej i tonizującej skórę, mieszając ostudzony napar z zieloną glinką. Tę glinkę można kupić praktycznie w każdym sklepie z kosmetykami.