Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Instytutu Wistar i Uniwersytetu Buea w Kamerunie. Roślina z gatunku Croton oligandrus okazała się wykazywać mechanizmy lecznicze o potencjale przeciwwirusowym w kierunku HIV.
O ustaleniach naukowców donosi Journal of Experimental Pharmacology". Niewykluczone, że chociaż badania wykonano na poziomie lokalnym, to mogą przynieść globalne efekty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta praca pokazuje wartość globalnych partnerstw w poszukiwaniu lekarstwa na HIV. Skuteczne lekarstwo będzie musiało dotrzeć do ludzi na całym świecie, a wykorzystując tradycyjną afrykańską etnomedycynę, czynimy postępy w kierunku lekarstwa z myślą o dostępności - podkreślił Luis Montaner, dyrektor HIV Cure and Viral Diseases Center, który kieruje badaniami nad HIV w Wistar.
Badania trwają od lat. HIV wciąż nie jest całkowicie wyleczalny
Badania nad HIV i AIDS trwają od lat, ale nie przynoszą ostatecznych rezultatów. Co prawda z HIV można żyć pełnią życia, ale nie da się wyeliminować wirusa całkowicie. Nawet, jeśli cały czas poddajesz się leczeniu antyretrowirusowym, to wirus pozostaje w rezerwuarach w całym ciele i może się reaktywować w dowolnym momencie.
Ten gatunek jest w medycynie tradycyjnej stosowany od lat
C. oligandrus został przez naukowców wybrany do badań, gdyż ma długą historię i wraz z innymi pokrewnymi roślinami afrykańskimi był stosowany w etnomedycynie.
Jak donosi zielona.interia.pl, mieszkańcy Kamerunu i sąsiednich krajów od tysięcy lat polegali na tradycyjnej medycynie roślinnej od uzdrowicieli, aby leczyć każdy rodzaj choroby, od nowotworów po cukrzycę. Teraz niektóre z gatunków okazują się wykazywać skutecznością nawet w leczeniu HIV.
Naukowcy wyizolowali związki ze sproszkowanej kory i przeprowadzili testy, które potwierdziły w czterech z sześciu związków odwrócenie latencji HIV in vitro. Autorzy badań mają nadzieję, że staną się one przełomem.