Czym jest białaczka?
Białaczka jest chorobą nowotworową, która atakuje układ krwiotwórczy. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do nadmiernego i nieprawidłowego rozrostu układu białokrwinkowego i pojawienia się w krwi obwodowej zbyt dużej ilości niedojrzałych białych krwinek.
Wśród rodzajów białaczek wyróżniamy: przewlekłą białaczkę szpikową, przewlekłą białaczkę limfocytową, ostrą białaczkę szpikową oraz ostrą białaczkę limfoblastyczną.\
Jak wynika ze statystyk, u osób w podeszłym i średnim wieku oraz młodych dorosłych najczęściej diagnozuje się białaczki przewlekłe i ostrą białaczkę szpikową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei u dzieci i młodzieży dominuje ostra białaczka limfoblastyczna. Rozwój nowotworu krwi może być wywołane takimi czynnikami, jak zaburzenia genetyczne, długotrwały kontakt z pestycydami i innymi szkodliwymi środkami chemicznymi, promieniowanie jonizujące, nałogowe palenie papierosów, niektóre infekcje wirusowe oraz stosowanie niektórych leków.
Typowe i nietypowe objawy raka krwi
Do najbardziej charakterystycznych symptomów białaczki można zaliczyć: anemię, bladą skórę, blady kolor błon śluzowych, bóle stawów i mięśni, przewlekłe zmęczenie, nadmierne uczucie senności, powiększone węzły chłonne, nocne poty oraz samoistnie pojawiające się siniaki i wylewy podskórne.
U chorego mogą pojawić się również takie dolegliwości jak nawracająca gorączka, często powtarzające się krwawienie z nosa, przewlekły stan podgorączkowy i widoczny spadek masy ciała niezwiązany bezpośrednio ze zmianą diety, zażywaniem niektórych leków czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Z kolej nieswoiste objawy mogące świadczyć o rozwoju nowotworu krwi to: brak apetytu, świąd skóry, krwawienie z dziąseł, dolegliwości układu pokarmowego, afty w jamie ustnej czy nawracające infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.
Pacjent z białaczką może skarżyć się również na trudno gojące się rany lub uszkodzenia powierzchni skóry spowodowane otarciem czy zadrapaniem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.