Polacy rozmiłowali się w suplementach diety. Zamiast poszczególnych witamin szukać w pożywieniu, wolimy szybką metodę w postaci tabletek. Często sięgamy po multiwitaminy, zawierające komplet składników mineralnych.
Chociaż zestaw kompletnych witamin, często uzupełniający nasze całodzienne zapotrzebowanie, brzmi kusząco, to w praktyce nie tylko nie chroni nas przed chorobami, ale też nie pomaga w wydłużeniu życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Nie bierz, gdy jesteś na słońcu. Zakazane połączenie
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania wśród 390 tys. dorosłych, mieszkających w różnych częściach USA. Narodowy Instytut Raka monitorował ich zachowanie przez aż 20 lat, aby sprawdzić, czy istnieje związek między regularnym przyjmowaniem suplementów, a długością życia.
Zbadali suplementy. Tabletki z witaminami gorsze od placebo
Badania nie wykazały, żeby zażywanie multiwitaminy w jakikolwiek sposób wpływało na zdrowie, ani wydłużało życie. Nie było też powodem różnic w liczbach zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi. Natomiast w ogólnym rozrachunku multiwitamina okazała się zwiększać śmiertelność o 4 procent.
Autorzy badań podkreślają, że muszą jeszcze przebadać zróżnicowane grupy populacji, jak osoby z niedoborami ważnych składników odżywczych czy osoby starsze.
Eksperci podkreślają, że suplementacja nigdy nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety. A jeśli chcemy zażywać suplementy - warto najpierw wykonać badania z krwi, które wykażą, jakich witamin dokładnie nam brakuje.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.