Szatan to popularna nazwa goryczaka żółciowego. Nie jest to co prawda gatunek trujący, ale pozostaje on niejadalny. Nie doprowadza do śmiertelnego zatrucia, jednak może powodować poważne kłopoty żołądkowe.
Szatan jest do złudzenia podobny do powszechnego borowika oraz koźlarza. W związku z tym, warto wiedzieć, jak sprawnie rozróżniać te grzyby.
Goryczak żółciowy (jasnobrązowy kapelusz i beczułkowaty trzon) licznie występuje w polskich lasach iglastych. Jego miąższ ma biały kolor i nie zmienia się po uszkodzeniu grzyba. Rurki łatwo można oddzielić od miąższu. Są długie, z wychodzącymi porami za kapelusz.
Jak odróżnić szatana od koźlarza? Ten pierwszy gatunek ma bardzo gorzki smak. Wystarczy, że językiem dotkniesz fragmentu grzyba i od razu będziesz wiedzieć, z jakim okazem masz do czynienia.
Jak odróżnić szatana od prawdziwka?
Borowik szlachetny jest jednym z najsmaczniejszych grzybów dostępnych w Polsce. Występuje w lasach liściastych i iglastych. Ma brązowy kapelusz. Znajdujące się pod nim pory są białe, a z wiekiem robią się żółte lub żółtozielone. Trzon ma białawy lub jasnobrązowy. Jak odróżnić go od szatana? Serwis dziendobry.tvn.pl zamieścił trzy bardzo ważne wskazówki:
- smak – by go ocenić, odłam kawałek kapelusza i spróbuj czubkiem języka. Goryczaka żółciowego (szatana) odróżnisz natychmiast po bardzo gorzkim smaku. Borowik szlachetny (prawdziwek) będzie smakował łagodnie, orzechowo;
- kolor rurek – znajdujące się pod kapeluszem pory i rurki u dorosłych szatanów będą różowe, natomiast u prawdziwków - białawe, z wiekiem również żółte, żółtozielone, aż do oliwkowozielonych;
- siateczka na trzonie - u szatana będzie ciemna, o dużych oczkach, natomiast u prawdziwka biaława i delikatna, występująca głównie w górnej części trzonu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.