Czy choroby serca może wykryć okulista? Okazuje się, że tak. Co więcej, często jest to pierwszy specjalista, który zauważa niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach z układem sercowo-naczyniowym. Należy pamiętać, że chore serce lub naczynia mają pewne ograniczenia i nie są w stanie doprowadzać do naszych tkanek i narządów wewnętrznych (w tym również oczu) odpowiedniej ilości krwi.
U osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze może rozwinąć się retinopatia nadciśnieniowa. Wysokie ciśnienie doprowadza do uszkodzenia naczynia siatkówki oka. Są to powikłania, które początkowo mogą nie dawać żadnych typowych objawów, ale z czasem prowadzą do zaburzeń widzenia. Niestety, gdy dojdzie do takich zmian, ich cofnięcie jest już praktycznie niemożliwe.
Nie tylko okulista może pomóc w wykryciu problemów z układem sercowo-naczyniowym. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii opracował proste badanie oczu, które ma na celu rycie i ocenę ryzyka śmierci z powodu udaru mózgu czy niewydolności serca. Ma ono trwać zaledwie kilkadziesiąt sekund i zmienić dotychczasowe metody diagnostyczne.
Badacze stworzyli algorytm, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i jest w pełni zautomatyzowany. Ma on służyć analizowaniu skanów siatkówek. Kolejnym etapem było stworzenie modeli przewidywania zawału serca, udaru mózgu oraz ryzyka śmierci z powodu innych schorzeń układu sercowo naczyniowego. Było to możliwe dzięki analizie wyników badań 88 052 osób w wieku od 40 do 69 lat, która trwała średnio od 7 do 9 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy odkryli, że parametry, które są najistotniejsze jako wskaźniki ryzyka zgonu u mężczyzn była szerokości tętniczek i żyłek siatkówki. Z kolei u kobiet - szerokość i krętość naczyń siatkówki oraz wielkość tętniczek i żyłek.
Wyniki badania, które opublikowano na łamach "British Journal of Ophthalmology" ma w przyszłości ‘’utorować drogę do wysoce skutecznego, nieinwazyjnego testu przesiewowego dla osób ze średnim i wysokim ryzykiem chorób układu krążenia’’.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.