Dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza, wiek, zachorowania na tego typu nowotwór w rodzinie, a także narażenie na działanie takich substancji jak radon czy azbest, mogą doprowadzić do rozwoju raka płuc.
Co roku w Polsce diagnozowanych jest 20 tys. nowych przypadków zachorowania na ten groźny nowotwór. We wczesnym stadium u chorych pojawia się kaszel. Jest to również jeden z głównych i najbardziej charakterystycznych objawów raka płuc. Może towarzyszyć mu wydzielina.
Gdy jest to krew, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Krwioplucie występuje też w przebiegu innych infekcji, dlatego tylko szczegółowe badania pozwolą znaleźć przyczynę tego symptomu.
Pacjenci z rakiem płuc skarżą się również na duszności oraz świszczący oddech. Duszności są też drugim najczęściej występującym objawem w przebiegu tego nowotworu.
Oprócz kaszlu, duszności i świszczącego oddechu, do symptomów raka płuc możemy zaliczyć znużenie i zmęczenie. Organizm wysyła te znaki również przy innych schorzeniach, ale w przypadku nowotworu płuc należy szczególną uwagę zwrócić na zmęczenie, które pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny.
Innym niepokojącym sygnałem jest spadek wagi. Występuje on nawet u połowy pacjentów. Do pozostałych objawów raka płuc możemy zaliczyć: ból w klatce piersiowej, obrzęk twarzy lub szyi, tzw. palce pałeczkowate, zażółcenie gałek ocznych i skóry czy ciemne zabarwienie moczu.