Nadmiar cukru w diecie może w rezultacie doprowadzić do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2 i próchnicy. Poza tym regularne sięganie po żywność bogatą w cukier powoduje uczucie zmęczenia, utratę energii, zaburza gospodarkę lipidową, przyśpiesza proces starzenia się organizmu oraz zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego. Niestety, całkowite wyeliminowanie cukru z codziennego jadłospisu jest niemożliwe, możemy jednak ograniczyć jego spożycie do minimum.
W tym celu, po pierwsze powinniśmy zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty, jedzenia słodyczy, produktów wysokoprzetworzonych i picia napojów gazowanych. Warto również włączyć do diety produkty zmniejszające łaknienie na słodycze.
Jak radzi ekspert żywieniowy Anna Wrona w rozmowie z WP abcZdrowie, dzień najlepiej zacząć od niesłodzonych płatków zawierających węglowodany złożone.
Dobrym rozwiązaniem jest również ugotowana kasza gryczana z dodatkiem jogurtu naturalnego i orzechów. Takie śniadanie można wzbogacić rozmrożonymi jagodami lub borówkami. Obecne w nich antocyjany obniżają stężenie cukru we krwi.
Dietetyczka poleca też picie herbaty z gryki, która reguluje poziom glukozy w organizmie i pomaga szybciej spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Inne produkty, które uchronią nas przed objadaniem się słodkimi przekąskami, to m.in. grejpfrut, cynamon, zielona herbata, sok żurawinowy oraz napar z melisy i mniszka lekarskiego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.