Jak wydłużyć życie? Ćwiczenia i post to dopiero początek
- Nie ma jasno określonej granicy wieku ludzkiego organizmu — powiedział w rozmowie z Die Welt prof. dr hab. Andreas Michalsen. Zakłada się, że ludzie mogą dożywać w dobrym zdrowiu nawet 150. roku życia. I choć prace badawcze w zakresie długowieczności wciąż trwają, już teraz można wymienić cztery filary długowieczności, na których może się oprzeć każdy człowiek pragnący przedłużyć swoje zdrowie i życie.
Pierwszym z nich jest trening: zarówno wytrzymałościowy, jak i siłowy oraz koordynacyjny. Te dwa ostatnie nabierają z wiekiem coraz większego znaczenia — zapobiegają m.in. sarkopenii, czyli zanikowi mięśni związanemu z wiekiem.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Dieta i post
Drugim filarem jest dieta i związany z nią post, będący cyklicznie powtarzanym, czasowym powstrzymaniem się od jedzenia. Regularne poszczenie hamuje stany zapalne, obniża podwyższone ciśnienie i poziomu cukru we krwi, redukuje ilość tłuszczu w jamie brzusznej, stymuluje powstawanie nowych komórek macierzystych i oczyszcza komórki (autofagia).
Jeśli chodzi o post, tj. ograniczenie kalorii, sytuacja jest dla mnie jasna, podobnie jak dla większości naukowców. […] To jeden z najbardziej naturalnych sposobów na poprawę samopoczucie, znanych już w starożytności, ponieważ głód i niedobory żywności istniały zawsze — tłumaczy prof. dr hab. Andreas Michalsen.
Profesor podkreśla, że badania nad długowiecznością trwają od dziesięcioleci, wielu badaczy nie dożyje efektów swoich eksperymentów, ale pewne jest, że post i dobre odżywianie ostatecznie nie mają właściwie żadnych skutków ubocznych.
Nie widzę powodu, aby na pozostałe rezultaty badań czekać. W przypadku suplementów diety i żywności specjalnej nie mamy takiej jasności — dodaje.
Zaleca stosowanie metody 16:8 lub 14:10 (brak jedzenia przez 16 lub 14 godzin, jedzenie w pozostałym oknie czasowym) - Jeśli chcesz zwiększyć efekt, możesz również ćwiczyć wcześnie rano po nocnym poście, aby całkowicie opróżnić zapasy cukru. Badania pokazują, że poranna gimnastyka potęguje efekt postu — mówi.
Okno żywieniowe nie powinno być wypełnione fast foodami, co dla większości z nas jest oczywiste. Norwescy badacze podkreślają, że kobiety, które zaczynają zdrowo się odżywiać w wieku 20 lat, zyskują średnio 11 lat życia, mężczyźni nawet 13 lat.
Jeśli zmienisz dietę w wieku 60 lat, nadal możesz zyskać od ośmiu do dziewięciu lat, w zależności od płci […] Jeśli również pościsz i wystawisz swoje ciało na bodźce termiczne, możesz zyskać jeszcze 10 zdrowych lat więcej, w zależności od predyspozycji genetycznych — podkreśla lekarz.
Bodźce temperaturowe i sen
Trzecim filarem są bodźce związane z temperaturą ciała. - Organizm ludzki powinien radzić sobie dobrze zarówno z zimnem, jak i gorącem, czyli np. lodowatymi prysznicami i seansami w saunie — mówi ekspert.
Zaleca branie lodowatych porannych pryszniców i sugeruje, że po 2-6 tygodniowej fazie "zaciśnij zęby i przetrwaj" nadejdzie czas, w którym prysznic ten nie będzie już jawił się jako koszmar. Przeciwnie, zauważymy pozytywne efekty.
Dokładnie tak, jak zauważamy efekty spokojnego snu, będącego ostatnim filarem długowieczności. Zasada jest taka, by przynajmniej przez większość tygodnia wysypiać się w zgodzie z rytmem biologicznym. Komórki mózgowe oczyszczają się podczas snu, zapewnia to układ glimfatyczny, który składa się z komórek otaczających właściwe komórki nerwowe.
Komórki te kurczą się podczas snu, uwalniając bezużyteczne komórki i białka, które są transportowane przez układ glimfatyczny. Ta oczyszczająca funkcja mózgu musi być w stanie wykonywać swoją pracę w spokoju. Jeśli potrzebujesz budzika, aby wstać, oznacza to, że nie spałeś wystarczająco długo — tłumaczy.
Po co wydłużać życie?
Nie każdy marzy o tym, by żyć 150 lat – faktem jest jednak, że post, bodźce temperaturowe, sen i aktywność fizyczna mogą zapobiec wielu chorobom: m.in. zawałom serca, udarom, demencji, chorobie zwyrodnieniowej stawów, nowotworom, cukrzycy, nadciśnieniu, zaćmie.
W tym kontekście cena nie wydaje się aż tak wysoka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.