Według ogólnych oszacowań aż 70 proc. społeczeństwa może odczuwać różnego rodzaju dolegliwości spowodowane zmianami pogodowymi. Wiele osób skarży się na złe samopoczucie, kiedy brakuje słońca, pada deszcz lub wieje halny, który zaliczamy do wiatrów fenowych. To właśnie on może przyczynić się do choroby fenowej.
Wiatr halny zazwyczaj występuje w górach i powoduje dużą różnicę ciśnień. U niektórych osób nadchodzące wiatry fenowe wywołują migrenę, spadek nastroju, zaburzenie koncentracji, nerwowość i rozdrażnienie.
Meteopaci, czyli ludzie bardziej wrażliwi na nagłe zmiany warunków atmosferycznych, podczas silnego wiatru mogą odczuwać lęk, niepokój, mogą mieć pesymistyczne myśli oraz brak energii i chęci do działania. Czasem może pojawić się euforia i nadmierne pobudzenie. W ten sposób organizm broni się przed stresem.
Silny wiatr powoduje spadek temperatury, co nierzadko zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, zwiększając lepkość krwi. Kiedy na zewnątrz panuje wietrzna aura pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca i zakrzepicą żył głębokich mogą czuć się gorzej.
W tym przypadku silny wiatr jest jednym z czynników powodujących kołatanie serca i wzrost ciśnienia krwi. Zmiana pogody wpływa niekorzystnie również na osoby chore na cukrzycę, skarżące się na bóle migrenowe i chroniczne zapalenie zatok. Wtedy objawy choroby mogą się zaostrzać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.