Toksyczna substancja w domowych przetworach
Przetwory, które przygotowujemy samodzielnie, powinny być zabezpieczone przed pojawieniem się pleśni. Spożywanie produktów zawierających tę toksyczną substancję obniża odporność i może wywołać alergię. Poza tym przyczynia się do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego, a nawet zwiększa ryzyko rozwoju komórek nowotworowych. Dlatego, jeśli po otwarciu słoika zauważymy nawet niewielka ilość pleśni, lepiej pozbądźmy się produktu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Zobacz także: Są gorsze niż sądziliśmy. Zwiększają ryzyko raka płuc
Jak uniknąć pleśni w przetworach?
Główny Inspektorat Sanitarny radzi, na co należy uważać podczas robienia domowych smakołyków. Po pierwsze, kiedy mamy w kuchni kontakt z jakimikolwiek produktami spożywczymi, należy przede wszystkim zadbać o higienę. Bardzo ważne jest, żeby regularnie myć ręce i utrzymywać w czystości sprzęt kuchenny.
Kolejna istotna kwestia to wybór świeżych, dojrzałych i nieuszkodzonych warzyw i owoców, które należy dokładnie umyć i osuszyć. Przygotowując przetwory domowe, warto sięgnąć po sprawdzony przepis, pamiętając o dodaniu odpowiedniej ilości octu, soli czy cukru.
Zobacz także: Tak rak atakuje płuca. Pierwszy objaw jest nietypowy
W trosce o nasz zdrowie i jakość przyrządzonych przez nas potraw powinniśmy zwrócić uwagę również na bezpieczne opakowanie. Zdaniem GIS-u najlepsze będą słoiki typu wek lub szklane pojemniki z zakrętkami twist-off. Opakowania na przetwory nie mogą być uszkodzone. Muszą być także dokładnie umyty i wyparzone.
W przypadku przetworów owocowych i warzywnych czy soków zalecana jest pasteryzacja. Polega na zahamowaniu lub zniszczeniu wzrostu drobnoustrojów oraz enzymów przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych oraz wartości odżywczej przetworów – radzi GIS.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Kiedy już przeprowadzimy prawidłową pasteryzację, sprawdźmy, czy słoiki zostały dokładnie zamknięte, odwróćmy je góry dnem i zostawmy w zacienionym miejscu do momentu, kiedy ostygną. Przetwory powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, w którym nie panuje zbyt wysoka wilgotność. Na domowych zapasach warto umieścić etykietę z informacją o tym, kiedy dokładnie zostały wyprodukowane.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.