Ryby smażone
Ryba w panierce, smażona na głębokim tłuszczu, podawana z frytkami to potrawa bardzo popularna potrawa w naszym kraju.
Niestety, to pyszne danie dostarcza do naszego organizmu mnóstwo pustych kalorii. Smażenie ryby w wysokiej temperaturze obniża ilość zawartych w niej cennych nienasyconych kwasów omega-3, witamin i związków mineralnych.
Czytaj także: Mit na temat piwa. Wierzyliśmy w to przez lata
Wyniki najnowszych badań, które zostały opublikowane na łamach ''Natural Medicine Journal'' potwierdziły, że zjedzenie nawet jednej porcji smażonej ryby w ciągu tygodnia podnosi ryzyko niewydolności serca aż o 48 proc. Poza tym dania smażone w głębokim tłuszczu sprzyjają rozwojowi komórek nowotworowych w organizmie.
Ryby gotowanie
Zdecydowanie jednym z najzdrowszych sposobów na przygotowanie ryby jest gotowanie jej na parze. W ten sposób przygotowywana przez nas potrawa nie zawiera szkodliwego dla naszego organizmu tłuszczu i nie traci swoich prozdrowotnych właściwości.
Badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Sewilli udowodniły, że ryby gotowane na parze pomagają wyeliminować cyjanotoksyny, które nierzadko występują w rybach słodkowodnych.
Żeby obniżyć zawartość cyjanobakterii o 26 proc., wystarczy przez dwie minuty gotować rybę na parze. Ryby przyrządzone w ten sposób są lekkostrawne i nie zawierają dużo kalorii. Do gotowania najlepiej wybierać ryby średnio tłuste i chude, takie jak karp, okoń, dorsz czy flądra.
Ryby pieczone
Ryba przygotowana w ten sposób ma niepowtarzalny smak i aromat. Do jej upieczenia nie jest nam potrzebny tłuszcz. W tym przypadku obróbka termiczna nie trwa za długo, więc produkt nie traci zbyt wielu cennych składników.
Badacze z Pittsburgh School of Medicine dokonali analizy danych żywieniowych 260 osób. Wyniki badania udowodniły, że spożywanie gotowanej ryby przynajmniej raz na tydzień, zwiększa objętość istoty szarej w mózgu, usprawniając tym samym pamięć i funkcje poznawcze. Regularne sięganie po pieczoną rybę o 30 proc. obniża ryzyko niewydolności serca, co również zostało udowodnione naukowo.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.