Często nie zdajemy sobie sprawy, jak małe czynności mogą się składać na pogorszenie lub uzdrowienie naszych zaburzeń hormonalnych. Niewinna kawka między śniadaniem a lunchem? "Tak! Ale bez mleka..." – czytamy na profilu instagramowym @doktor.trycholog.
W poście zwrócono też uwagę na to, że kawa z mlekiem powinna być traktowana jako osobny posiłek, gdyż powoduje wyrzut insuliny, co w przypadku osób zmagających się z niektórymi dolegliwościami może mieć przykre konsekwencje. Poza tym warto pamiętać, że taki napój to także dodatkowe kalorie, zwłaszcza jeśli dodamy do niego jeszcze cukier, czy miód. Kawa z mlekiem pobudza naszą trzustkę i jelita do pracy, dlatego lepiej jeśli będzie dodatkiem do śniadania, obiadu czy kolacji.
Zobacz także: Niespodziewany efekt picia kawy. To dlatego tyjesz
‘’Kawę z mlekiem traktujemy jako osobny posiłek, ponieważ generuje ona wyrzut insuliny. Dla osób zmagających się z insulinoopornością, na przykład w ramach zespołu jajników policystycznych, ważną wskazówką jest, aby pilnować się regularnej i konkretnej ilości posiłków oraz nie przyjmować nic pomiędzy nimi. Do tego wliczamy również niektóre napoje!" ’’ – podkreślają ekspertki w poście.
To jednak nie koniec przykrych możliwych skutków picia kawy z mlekiem. ‘’Wysokie stężenia insuliny przyczyniają się do zwiększonej syntezy androgenów oraz obniżonej syntezy SHBG!’’ – czytamy na profilu @doktor.trycholog.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
SHBG (ang. sex hormone binding globulin, globulina wiążąca hormony płciowe) to białko, które wiąże się z dihydrotestosteronem, testosteronem i estradiolem, dzięki czemu jest odpowiedzialne za transportowanie we krwi hormonów. Białko to jest produkowane w wątrobie.
Należy pamiętać, że nadmiar androgenów w naszym organizmie nie będzie pozytywnie wpływał na nasze zdrowie. Gdy tych męskich hormonów jest za dużo, możemy zauważyć nasilone przerzedzanie włosów, a nawet łysienie. Warto więc zastosować się do wskazówek ekspertów, aby uniknąć problemów z włosami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.