W jabłkach znajdziemy takie cenne elementy jak witamina A, C, E, witaminy z grupy B, beta-karoten, fosfor, żelazo, wapń, potas, magnez, kwercetynę, antyoksydanty i błonnik pokarmowy pod postacią pektyn. Nie dostarczają nam zbyt dużej ilości kalorii, mają niski indeks glikemiczny, usprawniają pracę układu immunologicznego i wpływają korzystnie na czynność płuc.
Żeby w pełni skorzystać z ich dobroczynnego działania, owoce te najlepiej spożywać zaraz po zerwaniu z drzewa razem ze skórką. Do swojego codziennego jadłospisu warto włączyć także owocowy kompot przyrządzony ze świeżych lub z suszonych jabłek.
Druga wersja napoju doskonale sprawdzi się podczas Świąt Bożego Narodzenia. Możemy wzbogacić jego smak i podnieść walory zdrowotne dodając suszone śliwki i morele. Z samych suszonych skórek można zrobić wywar, który jest silną bronią w walce z kaszlem, anginą i przeziębieniem. Podczas przygotowywania domowego napoju jabłkowego pamiętajmy, żeby nie dodawać do niego zbyt dużych ilości cukru. Niewielka ilości słodkiej substancji wydobędzie niepowtarzalny smak owoców, ale jej nadmiar może być szkodliwy dla naszego zdrowia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielu ekspertów żywieniowych poleca kompot z jabłek jako element diety odchudzającej. Poza tym regularne sięganie po ten napój zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i pomaga wyregulować ciśnienie krwi. Nektar jabłkowy wzmacnia kondycję naszej skóry i narządu wzroku oraz oczyszcza nasze ciało z metali ciężkich i innych szkodliwych substancji. Obecne w nim pektyny przyspieszają perystaltykę jelit, chronią przed zaparciami, działają przeciwbakteryjnie i łagodzą objawy biegunki.
Kompot jabłkowy ma w sobie również znaczne ilości przeciwutleniaczy, które niszczą szkodliwe wolne rodniki, opóźniają proces starzenia się organizmu i obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.