Powłoki nieprzywieralne - wygodne, ale niekoniecznie zdrowe
Powłoki nieprzywieralne są znane z tego, że ułatwiają gotowanie. To jednak tylko jedna strona medalu. Są one bowiem stworzone z fluoropolimerów, które pod wpływem ciepła mogą uwalniać kwas perfluorooktanowy. Ta substancja jest podejrzewana o działanie rakotwórcze, a organizm nie potrafi jej strawić, przez co odkłada się w ciele.
Miedź, będąca miękkim metalem, podobnie jak nikiel, uwalnia toksyny podczas podgrzewania. Tyczy się to zwłaszcza długotrwałego przygotowywania posiłków. Gotując w naczyniach miedzianych, ryzykujemy przedostaniem się tych substancji do naszej żywności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż miedź jest niezbędnym mikroelementem, wpływającym na wzmocnienie kości, tkanki łącznej i odporności, a także dostarczającym energii, jej nadmiar może być szkodliwy. Pilnowanie odpowiedniego spożycia miedzi jest bardzo istotne. Zbyt duża ilość tego pierwiastka w ciele może prowadzić do niedoboru witaminy C, problemów związanych z tkanką łączną, estrogenozależnych nowotworów, chorób tarczycy i serca.
Choć może się to wydawać zaskakujące, niektóre ceramiki, szkło i emalie stosowane w kuchniach mogą zawierać ołów, używany do zwiększenia trwałości i nadania koloru. Ołów to z kolei silnie trujący pierwiastek. Dzieci poniżej 6. roku życia są szczególnie podatne na zatrucie, a ołów przenika do potraw podczas podgrzewania. Produkty oznaczone jako dekoracyjne nie powinny być wykorzystywane do gotowania ani serwowania jedzenia.
Garnki z aluminium także nie są najlepszym rozwiązaniem
Aluminium jest ponownie na tapecie w kontekście zagrożeń zdrowotnych. Ten temat wnikliwie przebadali specjaliści. Naukowcy z Keele University wykazali, że jego nadmiar może być powiązany z ryzykiem choroby Alzheimera. Chociaż współczesne aluminiowe garnki są produkowane w sposób, który minimalizuje ryzyko, warto zastanowić się nad ich wykorzystywaniem. Z kolei garnki ze stali nierdzewnej, zawierające różne metale, mogą przy gorszej jakości także wpływać na jakość jedzenia.
Co wybrać, by było zdrowo?
Jeśli myślimy o bezpiecznych alternatywach, warto rozważyć garnki i patelnie żeliwne. Nie tylko są one bezpieczne, ale mogą nawet wzbogacić potrawy w żelazo, które uwalnia się zwłaszcza podczas gotowania kwaśnych produktów, na przykład pomidorów. Co ważne, są także solidne i posłużą nam przez długie lata.
Coraz popularniejsze są także garnki z powłoką ceramiczną. Nie wchodzą one w reakcję z żywnością, dzięki czemu mamy pewność, że do pożywienia nie przedostają się szkodliwe związki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.