Chleb to jeden z tych produktów, który Polacy kupują codziennie. Uwielbiamy robić kanapki z dodatkiem masła, twarogu, sera, warzyw, ryb czy wędlin. Chleb to także znakomity dodatek do zup, zimnych nóżek czy tatara. Przygotowujemy z niego zakwas, a także grzanki.
Chleb posiada szereg cennych właściwości – jest bogaty w magnez, zawiera białko, a w przypadku pieczywa z pełnego przemiału – posiada też błonnik, który działa w naszych jelitach jak miotełka, usuwając resztki zalegających złogów pokarmowych. Według dietetyków, to właśnie chleb pełnoziarnisty jest najzdrowszym rodzajem pieczywa.
Na sklepowych półkach znajdziemy różne wypieki, ale przed ich zakupem warto sprawdzić skład, by dowiedzieć się, czy producent nie dodał zbędnych dodatków, takich, jak np. barwniki czy aromaty. Taki chleb lepiej omijać z daleka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A co z tak popularnym w Polsce pieczywem w folii? Oczywiście, taki chleb ma wiele zalet. Po pierwsze nie kruszy się i nie trzeba go kroić, przez co zyskujemy trochę czasu podczas przygotowywania posiłków, łatwo go spakować i przetransportować. Niestety, eksperci ds. żywienia nie polecają kupować takiego rodzaju pieczywa. Dlaczego? Folia plastikowa sprawia, że chleb znacznie szybciej traci swój cenny smak.
Co więcej, takie pieczywo szybciej pleśnieje, dlatego najlepiej spożyć je natychmiast po zakupie. Należy pamiętać, że gdy rozwinie się pleśń, nie wystarczy odkroić kawałka chleba i zjeść resztę. Pleśń wytwarza aflatoksyny, które są toksyczne i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niektóre badania wykazały, że mogą powodować wady w rozwoju płodu. Do tego powodują uszkodzenia genów, wyniszczają wątrobę, nerki, układ immunologiczny i nerwowy. Mogą też odpowiadać za powstawanie nowotworów.