Ukąszenie przez kleszcza może wywołać boreliozę, babeszjozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Na atak tych krwiożerczych pasożytów jesteśmy narażeni wszędzie tam, gdzie rośnie wysoka trawa, krzaki i drzewa.
Na szczęście istnieją proste sposoby na uchronienie się przed atakiem kleszcza. W tym celu warto przed wyjściem na spacer założyć długie skarpetki, długie nie za szerokie spodnie i jasną odzież. Niestety, niebezpieczne pajęczaki są najbardziej aktywne w najcieplejszych miesiącach w roku, kiedy zakładamy bardziej przewiewną odzież.
Kleszcze, jak wiele innych owadów mają naturalnych wrogów. Można do nich zaliczyć mrówki, które żywią się kleszczami i tym samym skutecznie je odstraszają. Kwas mrówkowy wydzielany przez te pracowite owady, warto wykorzystać do walki z chorobotwórczymi pajęczakami. Jeżeli chcesz uniknąć bezpośredniego kontaktu z kleszczem, spryskaj się miksturą, która zawiera kwas mrówkowy. Spirytus mrówczany jest dostępny praktycznie w każdej aptece, a także w stacjonarnych lub internetowych sklepach ekologicznych.
Czytaj także: Pierwszy objaw nerwicy przełyku. Może odbić się na sercu
Ten antykleszczowy preparat należy rozpuścić w takie samej ilości wody i powstałą mieszaninę wlać do buteleczki z atomizerem. Preparatem pryskamy ubrania. Pamiętajmy, że bezpośrednie rozpylanie kwasu mrówkowego na gołe ciało może wywołać uczulenie. Wprawdzie mrówki również potrafią być uciążliwe, ale jednak spotkanie z nimi nie naraża nas na poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego, zanim pozbędziemy się mrówek z naszej działki czy domowego ogródka, weźmy pod uwagę, jak korzystna dla naszego zdrowia jest ich obecność. Jedno mrowisko jest w stanie usunąć siedlisko kleszczy znajdujące się w okolicy dwudziestu metrów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.