Często nie uświadamiamy sobie, jak nawet drobne nawyki mogą wpływać na naszą gospodarkę hormonalną. Przykład? Codzienne wypicie kawy między śniadaniem a lunchem. Czy jest to dobry wybór? "Tak, ale bez mleka", czytamy na profilu instagramowym @doktor.trycholog.
W poście zwraca się uwagę, że kawa z mlekiem powinna być postrzegana jako samodzielny posiłek z powodu wywołanego wyrzutu insuliny. U osób zmagających się z pewnymi problemami zdrowotnymi może to mieć negatywne skutki.
Kawa z mlekiem? Tak, ale nie zawsze
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto, taki napój to dodatkowe kalorie, szczególnie jeśli zawiera cukier czy miód. Co ważne, warto spożywać ten napój w określonych okolicznościach. Kawa z mlekiem stymuluje pracę trzustki i jelit, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie jej jako część śniadania, obiadu lub kolacji.
Rzuć też okiem: Niespodziewany efekt picia kawy. To dlatego tyjesz
Kawę z mlekiem traktujemy jako osobny posiłek, ponieważ generuje wyrzut insuliny. Dla osób z insulinoopornością, tak jak w przypadku zespołu policystycznych jajników, kluczowe jest utrzymanie regularnych, dobrze zbilansowanych posiłków i unikanie przekąsek między nimi, włącznie z niektórymi napojami! – podkreślają ekspertki w poście.
To jednak nie koniec negatywnych efektów picia kawy z mlekiem. Ten napój może mieć także wpływ na płodność. "Wysokie stężenia insuliny przyczyniają się do zwiększonej syntezy androgenów i obniżonej syntezy SHBG!" – alarmuje @doktor.trycholog.
Międzynarodowy Dzień Kawy. Ile piją jej Polacy?
SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) to białko odpowiedzialne za transportowanie hormonów takich jak dihydrotestosteron, testosteron i estradiol we krwi. Jest ono produkowane w wątrobie. Badanie tego białka jest wskazane w diagnozie zaburzeń hormonalnych.
Rzuć też okiem: Nie zapomnij dodać do kawy. Niszczy komórki rakowe w jelitach
Warto wspomnieć, że istnieje wiele innych czynników obniżających poziom SHBG. Wśród najważniejszych problemów zdrowotnych przekładających się na tę kwestię, warto wymienić stan zapalny, niedoczynność tarczycy czy zaburzenia metaboliczne.
Przekroczenie normalnego poziomu androgenów w organizmie może mieć zły wpływ na zdrowie. Nadmiar męskich hormonów może prowadzić do przerzedzania się włosów, a nawet łysienia. Dlatego warto słuchać ekspertów, by uniknąć problemów związanych z włosami. Dodatkowo kobiety mogą borykać się z zaburzeniami miesiączkowania czy trądzikiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.