Rak kości to złośliwy nowotwór, który najczęściej diagnozowany jest u dzieci i młodych dorosłych. Najpopularniejszy typ tej choroby to osteosarcoma, czyli kostniakomięsak. Najbardziej typowym miejscem jego rozwoju jest okolica kolana, choć nie jest to regułą. Rak pojawia się także w innych miejscach kończyn dolnych.
Objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój, są nie tylko ból, ale też zaczerwienienie i obrzęk kończyny. Mowa tutaj zwłaszcza o zmianach pojawiających się bez żadnego uzasadnienia.
Czytaj także: Rak płuc wpływa na nasz wygląd. Charakterystyczny objaw
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć przyczyna kostniakomięsaka nie jest do końca znana, niektóre czynniki, jak szybki wzrost kości i kontakt z promieniowaniem jonizującym, mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia.
To nowotwór warunkowany genetycznie
To jedna nie jedyna przyczyna występowania tego nowotworu. Czynniki genetyczne również mogą odgrywać istotną rolę. Interesujące jest, że nowotwór ten częściej pojawia się u osób pochodzenia latynoskiego i Afroamerykanów, podobnie jak mięsak Ewinga – drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór kości. Głównie diagnozowany jest u pacjentów w wieku od 10 do 15 lat oraz u młodych osób po 20. roku życia. Odpowiednią profilaktykę należy więc wdrożyć bardzo szybko.
Do czynników mogących wywołać ten nowotwór oprócz dziedziczenia zaliczamy także wirusy, urazy cieplne, pewne chemikalia oraz urazy mechaniczne. Występowanie takich sytuacji należy wnikliwie zbadać.
Symptomy raka mogą być bardzo zróżnicowane
Jednym z wczesnych symptomów raka kości jest ból w obszarze zajętym przez nowotwór. To ból o dużej intensywności i tępy, na który nie pomagają środki przeciwbólowe. Co ważne, Najczęściej odczuwany jest w nocy i wybudza ze snu. Jest to ważny symptom, który odróżnia go od bólów wzrostowych, występujących u młodzieży podczas dojrzewania. Ten pojawia się bowiem zwłaszcza podczas aktywności fizycznej czy wypełniania codziennych obowiązków.
Czytaj także: Zrezygnuj przed snem. Inaczej zwiększysz ryzyko raka
Poza bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem miejsca nowotworu, niepokój powinny wzbudzić także złamania kości występujące nawet przy niewielkich urazach. Mogą one wskazywać na znaczący rozwój nowotworu.
Inne symptomy to zmęczenie i nagła utrata masy ciała. Rak kości potrafi szybko się rozprzestrzeniać, więc wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie w jego leczeniu. To może przybierać różnorodne formy.
W leczeniu raka kości stosuje się m.in. chemioterapię oraz radioterapię z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. W razie możliwości rozwiązaniem jest także interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu zmian nowotworowych.