Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Ten muchomor to rarytas. W smaku dorównuje truflom

28

Muchomor cesarski to niezwykle rzadki, ale bardzo smaczny okaz. W Polsce jednak jest uznawany za wymarły, a znalezienie go graniczy z cudem. Jest to jednak rarytas, który w smaku dorównuje truflom.

Ten muchomor to rarytas. W smaku dorównuje truflom
Muchomor cesarski smakuje jak trufle, ale trzeba uważać, by nie pomylić go z trującymi okazami (Getty Images, {Aleksandar Milutinovic})

Jak podaje członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego na blogu grzybnia.pl, jedynym historycznym stanowiskiem w Polsce, gdzie można było znaleźć muchomora cesarskiego, był Rezerwat Przyrody Bielinek.

Jednak w związku ze wzrostem temperatur, gatunek ten w niedługiej przyszłości będzie możliwy do znalezienia również w innych rejonach Polski. Obecnie rośnie w rejonach Włoch, Hiszpanii, na Węgrzech, w Rumunii, Czechach i na Słowacji. Lubi wapienne gleby, rośnie głównie pod kasztanowcami i dębami. Jest popularnym składnikiem dań kuchni meksykańskiej i włoskiej.

Łatwo pomylić go z trującym muchomorem czerwonym, ale blaszki i trzon trującego okazu są białe, z kolei u muchomora cesarskiego – żółte. Kapelusz muchomora cesarskiego osiąga średnicę nawet 20 centymetrów. Jego barwa się zmienia – na początku jest jaskrawopomarańczowa, a nawet pomarańczowoczerwona. Potem staje się złotożółta lub bladożółta. Grzyb jest ceniony przede wszystkim ze względu na swój smak. Jego miłośnicy uważają, że dorównuje truflom.

Grzyby to wyjątkowo zdrowy i niskokaloryczny produkt, który warto wprowadzić na stałe do swojego jadłospisu. Znajdziemy w nich błonnik, witaminy z grupy B, witaminę D i E uznawaną za naturalne źródło młodości, gdyż pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję naszej skóry.

Grzyby to także bogactwo biologicznie aktywnych związków, takich jak polifenole czy beta-glukany. Udowodniono, że regularne spożywanie grzybów może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL we krwi. Te cenne związki wykazują też działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Oprócz tego grzyby są źródłem cennych składników mineralnych, takich jak selen, cynk, żelazo, potas, magnez, fosfor, miedź czy wapń.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić