Niebarwnikowe nowotwory skóry zajmują trzecie miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów w Polsce, po raku płuc i piersi. Są one bowiem bardziej niebezpieczne niż czerniak. Głównym powodem ich występowania jest brak właściwej profilaktyki lub jej nieobecność. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony, jak odzież, kremy z filtrem SPF, okulary przeciwsłoneczne czy kapelusze, zwiększa ryzyko zachorowania. W tej kwestii warto zachować zdrowy rozsądek.
Onkolodzy ostrzegają, że nie tylko długotrwała ekspozycja na słońce sprzyja czerniakowi. Również krótkie, ale intensywne napromieniowanie, które prowadzi do oparzeń skóry, może znacząco zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka. Opalanie to czynnik, który z pewnością nie sprzyja naszej skórze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Innym czynnikiem ryzyka jest chociażby jasny fototyp skóry. Osoby z I fototypem skóry są bardziej narażone na czerniaka. To jednak nie jedyna istotna kwestia. Duże znaczenie mają też geny. Jeśli w rodzinie były przypadki raka skóry, może to zwiększyć twoją podatność na tę chorobę. Czerniak częściej dotyka osoby po 40. roku życia oraz te, które były długo narażone na działanie arsenu.
Czytaj także: Robisz tak w nocy? Potęguje objawy groźnego raka
W przypadku raka skóry profilaktyka to podstawa
Jak przeciwdziałać potencjalnemu rakowi skóry? Lekarze zalecają coroczne wizyty u dermatologa w celu skontrolowania wszystkich zmian na skórze, nie tylko tych podobnych do czerniaka. Rak podstawnokomórkowy objawia się jako różowy guzek, blaszka czy grudka. Może mieć opalizującą lub przezroczystą powierzchnię. Widoczny jest również perełkowaty, uniesiony obręcz. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się strupki, owrzodzenia czy nadżerki.
Zaniepokojenie powinny wzbudzić zmiany o lśniącej, twardej lub czerwonej, asymetrycznej strukturze. Nieregularne brzegi, niejednorodne zabarwienie czy krwawienie to ważne znaki ostrzegawcze. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zmiany, których średnica przekracza 6 mm. W przypadku wystąpienia takich objawów wizyta u lekarza to konieczność.
Co jednak istotne, rak skóry jest nowotworem, który daje szerokie możliwości w kontekście leczenia. W skali całego kraju tylko 3% zachorowań jest śmiertelnych, a wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie interwencji chirurgicznej pozwala na całkowite wyleczenie raka.