Złośliwy nowotwór kości to schorzenie, które najczęściej dotyka dzieci i młodych dorosłych. Nie ma więc jednych, konkretnych ram czasowych, w których obserwujemy wzrost jego występowania.
Najpowszechniejszym rodzajem tego raka jest osteosarcoma, zwany też kostniakomięsakiem. Nowotwór ten zazwyczaj rozwija się w pobliżu kolana, choć może pojawiać się również w innych częściach ciała. Co ważne, są one raczej mało charakterystyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdzie diagnozowany jest kostniakomięsak?
Kostniakomięsak jest także diagnozowany w kości ramiennej, często także zauważany jest w kości biodrowej. W niewielkiej części przypadków jego rozpoznanie dotyczy również żuchwy.
Niepokój powinien wzbudzać nie tylko ból, ale również zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu zmienionym chorobowo. Takie objawy powinny być przyczynkiem do wizyty u lekarza.
Jakie czynniki wpływają na rozwój raka?
Chociaż przyczyna powstawania kostniakomięsaka nie jest znana, to szybki wzrost kości oraz narażenie na promieniowanie jonizujące mogą zwiększać ryzyko zachorowania. W niektórych przypadkach powodem wystąpienia tego nowotworu jest choroba Pageta.
Czynniki genetyczne również odgrywają ważną rolę. Interesującym jest fakt, że kostniakomięsak częściej występuje u osób pochodzenia latynoskiego oraz Afroamerykanów. To nie jedyny nowotwór o zbliżonych uwarunkowaniach. Podobne zależności zaobserwowano w przypadku drugiego co do częstości występowania nowotworu kości, jakim jest mięsak Ewinga.
Mięsak Ewinga diagnozuje się głównie u pacjentów w wieku od 10 do 15 lat oraz u osób po 20. roku życia – młodych dorosłych. Obserwacja w przypadku młodych osób jest więc bardzo istotna.
Do czynników ryzyka tego nowotworu, oprócz występowania mięsaków Ewinga w rodzinie, zalicza się wirusy, urazy termiczne, niektóre substancje chemiczne oraz urazy mechaniczne. Spektrum potencjalnych przyczyn jest więc bardzo szerokie.
Kostniakomięsak - objawy i rokowania
Jednym z pierwszych symptomów nowotworu kości jest nasilający się ból w miejscu, które zajęła choroba. Ten ból jest wyjątkowo silny, tępy i nie ustępuje po zastosowaniu środków przeciwbólowych. Często pojawia się jednak także podczas aktywności fizycznej
Ból ten często nasila się w nocy i wybudza pacjentów ze snu, co jest istotne diagnostycznie, gdyż odróżnia go od powszechnych bólów wzrostowych u młodzieży. Z czasem zauważany jest także w spoczynku.
Czytaj także: Najgorszy dodatek do zupy. Niestety Polacy uwielbiają
Oprócz bólu, obrzęku i zaczerwienienia w miejscu nowotworu, alarmujące mogą być także złamania kości nawet przy niewielkich urazach. To jeden z najgroźniejszych i najbardziej oczywistych symptomów raka.
Dodatkowe objawy raka kości to zmęczenie oraz nagła utrata wagi. Kostniakomięsak to agresywny nowotwór, który szybko daje przerzuty, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza dla skutecznego leczenia. Przy wczesnym rozpoznaniu szansa na wyleczenie jest bardzo wysoka.