Skąd pochodzi mamoncillo?
Owoc ten naturalnie występuje na Karaibach oraz w północnych regionach Ameryki Południowej. Dziś jednak jego uprawy spotkać można również w USA, na Florydzie, a nawet w niektórych rejonach Indii. Mamoncillo jest dostępny głównie latem, od lipca do października, i bywa nazywany różnymi imionami, takimi jak guinep, genip, czy limoncillo. Inna znana nazwa to mamon.
Owoce mamoncillo rosną na niewielkich drzewach w podłużnych kiściach. Ciekawostką jest fakt, iż pod względem wyglądu bardzo przypominają popularne limonki. Są one jednak nieco mniejsze, bowiem ich średnica wynosi ok. 2-4 centymetry.
Różnorodność smakowa to cecha, która wyróżnia mamoncillo. Dzięki temu ten owoc jest tak popularny. Jego unikalna mieszanka kwaśnych i słodkich nut przywodzi na myśl smaki liczi i limonki. Ten owoc to prawdziwe bogactwo witamin A i C, błonnika, a także minerałów takich jak fosfor i wapń.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod wideo
Dodatkowym atutem jest zawartość tryptofanu, który wpływa na produkcję serotoniny, poprawiając nie tylko nastrój, ale i jakość snu. Dodatkowo jest to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit.
To prozdrowotne właściwości mamoncillo
Mamoncillo ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Może wspierać organizm w walce z różnymi infekcjami. To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Udział przeciwutleniaczy w miąższu mamoncillo jest znaczny. Są one kluczowe dla wzmocnienia systemu odpornościowego i mogą zapobiegać rozwojowi chorób przewlekłych. Jego spożywanie może jednak pomóc także na pospolite, krótkotrwałe przeziębienia.
Mamoncillo korzystnie wpływa na serce. Dzięki właściwościom kardioprotekcyjnym, owoc obniża ciśnienie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne. Znajdziemy w nim także fenole, kwas p-kumarowy i kwas kawowy, które odgrywają rolę w procesie krzepnięcia krwi. Bardzo pożyteczny jest także resweratol, który znajdziemy również m.in. w winogronach.
Owoc ten wspiera również układ pokarmowy. Mamoncillo jest tradycyjnie stosowane w łagodzeniu problemów żołądkowych, w tym biegunki. Owoc ten wspomaga także leczenie zaparć.
Niektóre doniesienia sugerują, że składniki zawarte w owocu mogą wspierać kontrolę poziomu cukru we krwi, choć potrzeba więcej badań, aby potwierdzić jego działanie przeciwcukrzycowe. Na ten moment są to tylko domniemania.
Jak spożywać mamoncillo?
Można je jadać na surowo, do sałatek owocowych, czy przekształcać w soki i koktajle. Jego orzeźwiający smak czyni go idealnym jako zdrową przekąskę. Wiele osób wykorzystuje mamoncillo jako podstawę dżemów czy syropów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.