Na początek warto wziąć pod lupę nasze nawyki żywieniowe. Z diety powinniśmy raz na zawsze wykluczyć produkty wysokoprzetworzone, a także te bogate w cukier, sól czy tłuszcze trans. Uważać należy też na alkohol. Jego regularne spożywanie zwiększa bowiem ryzyko raka wątroby, jelit, gardła, jamy ustnej, przełyku, krtani i piersi u kobiet.
Ograniczyć należy też ilość czerwonego mięsa w diecie. Naukowcy od lat ostrzegają, że to on w dużej mierze hoduje raka w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Przed rozwojem nowotworu będzie nas z kolei chronić dieta śródziemnomorska, w której znajdziemy ryby i owoce morza, warzywa i owoce bogate w błonnik, a także oliwę z oliwek zawierającą cenne antyoksydanty i kwasy tłuszczowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zadbać też o nasze samopoczucie, gdyż przewlekły stres może mieć wpływ na rozwój komórek nowotworowych w naszym ciele. Dr Amy Lee z katedry nauk podstawowych w badaniach nad rakiem w USC Norris Comprehensive Cancer Center w swoich wypowiedziach podkreśla, że powinniśmy starać się zapanować nad emocjami i przynajmniej postarać się zaakceptować ciężkie sytuacje w naszym życiu, by skupić się na szybkim i jak najprostszym rozwiązaniu problemów, które pojawiają się na naszej drodze życiowej.
Stres może osłabiać nasz układ odpornościowy przez co staje się on bardziej podatny na rozwój komórek rakowych. W swoim codziennym harmonogramie dnia powinniśmy też uwzględnić chwilę na spacer lub trening na świeżym powietrzu, medytację czy jogę.
Zobacz także: Takich nigdy nie jedz. Zawierają rakotwórczą toksynę
W profilaktyce przeciwnowotworowej nie należy też zapominać, jak ogromne znaczenie mają badania kontrolne i szczepienia. Równie ważne jest też całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.