Swędzenie skóry to nieprzyjemne uczucie, które może nie tylko denerwować, ale również utrudniać normalne funkcjonowanie. Do przyczyn pojawienia się tej dolegliwości można zaliczyć suchość skóry, atopowe zapalenie skóry, reakcję alergiczną, ugryzienie przez owada, cukrzycę, niedokrwistość, półpasiec oraz problemy z tarczycą, nerkami i wątrobą.
Czasem zdarza się, że świąd skóry jest jednym z symptomów rozwoju nowotworu. Dotyczy to takich niebezpiecznych schorzeń, jak rak skóry, trzustki, wątroby, pęcherzyka lub przewodu żółciowego, żołądka, piersi, mózgu i płuc, białaczka czy chłoniak komórek T i chłoniak Hodgkina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
U pacjentów nowotworem skóry poza swędzeniem pojawia się również podejrzana plamka na skórze. Z kolei w przypadku raka trzustki dolegliwości jest wywołana dysfunkcją dróg żółciowych. Natomiast w przebiegu czerwienicy prawdziwej, która jest wolno rozwijającym się rakiem krwi, świąd jest jednym z najczęściej występujących symptomów. Często pojawia się po wzięciu ciepłego prysznica lub po zażyciu gorącej kąpieli.
Zobacz także: Nietypowe objawy chłoniaka. Zwróć uwagę na swoją skórę
Jeżeli świąd utrzymuje się przed dłuższy czas, nie ustępuje samoistnie lub staje się coraz bardziej uciążliwy, wówczas należy niezwłocznie skonsultować ten objaw ze specjalistą. Do wizyty u lekarza powinny nas skłonić szczególnie objawy współwystępujące. Można do nich zaliczyć: brak pierwotnej wysypki lub pokrzywki, żółtaczkę, gorączkę, nadmierne wydzielanie potu w nocy, swędzenie pojawiające się na skutek bezpośredniego kontaktu z wodą lub silny świąd przypominający pieczenie występujący w obrębie podudzi i klatki piersiowej.
Innym niepokojącym sygnałem jest widoczny i nagły spadek masy ciała, które nie jest związany ze zmianą diety, zażywaniem niektórych leków czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.