Występowanie objawów nowotworu serca jest uzależniona od lokalizacji, wielkości i charakteru guza. Gdy mamy do czynienia z łagodnym guzem takim jak śluzak, pacjent może doświadczać mdlących stanów, omdleń, duszności, gorączki czy nieprawidłowego poziomu OB. Śluzak to najczęstsza postać nowotworu serca, zazwyczaj pojawiająca się w lewym przedsionku. Pojawia się on głównie w przypadku jednej grupy osób.
Czytaj także: Co świadczy o osłabieniu serca przed zawałem
Ten rak atakuje kobiety w kwiecie wieku
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z danymi statystycznymi, ten typ nowotworu częściej występuje u kobiet w wieku od 40 do 60 lat. Choroba może postępować szybko i nierzadko przebiega bezobjawowo, jako pojedynczy guz o średnicy do 4 centymetrów. U niektórych pacjentów widoczne są zatory, zaburzenia rytmu serca czy niewydolność krążeniowa. Po operacji usunięcia śluzaka można wrócić do zdrowia, jednak choroba może nawracać. Regularne badania mogą zapobiec nawrotom raka.
Nie wszystkie nowotwory serca są łagodne. Mogą pojawić się złośliwe guzy, pochodzące z innych narządów, takich jak płuca czy piersi. Niektóre nowotwory, rozwijające się z tkanki mięśniowej serca, zwiększają ryzyko przerzutów, co wiąże się z bólem w klatce piersiowej, niewydolnością oddechową i zatorowością praktycznie każdego organu. Wówczas możliwości działania w kontekście leczenia są bardzo ograniczone.
Czytaj także: Co może zdradzić zapalenie serca przy wstawaniu z łóżka
Główne symptomy nowotworu serca obejmują: ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, nieprawidłowe bicie serca, zmęczenie, gorączkę, zmiany skórne, palpitacje, obrzęki stóp i kostek, nagłą utratę wagi oraz kaszel z krwią. Są to objawy, które możemy pomylić z innymi chorobami, takimi jak zatorowość płucna czy też nagły zawał serca.
Jak diagnozuje się raka serca? Do tego celu wykorzystuje się przede wszystkim badania obrazowe. Diagnozę pogłębia także echo serca, a w przypadku bardziej szczegółowych działań - także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.