Ten rodzaj nowotworu najczęściej jest diagnozowany u osób po 50. roku życia. Nieleczony może dawać przerzuty do węzłów chłonnych szyi i podżuchwowych. Najczęściej na niepokojące objawy wpadają dentyści podczas wizyty stomatologicznej. Jednak także my sami możemy zaobserwować jak nasz organizm się zachowuje i co chce przez to nam przekazać.
Po pierwsze - pleśniawki
Same pleśniawki zwykle nie stanowią problemu i ustępują w ciągu kilku dni. Jednak eksperci donoszą, że jeśli pleśniawka się nie goi, to często jest oznaką raka jamy ustnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podobnie jest w przypadku bólu. Ból, obrzęk czy też dyskomfort, który podobnie jak afta, nie przechodzi, jest kolejnym najczęstszym objawem raka jamy ustnej. Jeśli w ustach zauważymy białe bądź czerwone zmiany to nie musi to być objaw nowotworu. Jednak nieleczone mogą prowadzić do choroby.
Te objawy zauważysz od razu
Kolejnym niepokojącym objawem jest uczucie bólu podczas jedzenia, pieczenie gdy żujemy gumę lub problemy z połykaniem. Jeśli często towarzyszy nam uczucie, jakby jedzenie utknęło nam w gardle, to również może być niepokojące. Nowotwór wpływa także na nasz głos.
Twój głos może brzmieć inaczej. Może być cichszy, ochrypły lub brzmieć tak, jakbyś cały czas był przeziębiony. Możesz też bełkotać lub mieć problemy z wymówieniem niektórych dźwięków - mówią lekarze z brytyjskiego Cancer Research.
Całkowicie namacalnym objawem jest z kolei guzek na szyi, który pojawia się z powodu powiększonego węzła chłonnego. Obrzęk w jednym lub kilku węzłach chłonnych często jest objawem zarówno raka jamy ustnej jak i gardła.
Kolejnym objawem jest utrata masy ciała. Jednak nie jest ona charakterystyczna dla nowotworu jamy ustnej, a dla większości typów nowotworu. Natomiast rak jamy ustnej i gardła sprawia, że jedzenie sprawia ból i jest trudne do przełknięcia, co dodatkowo może wpływać na odżywianie.
Czytaj także: Raka trzustki i jelit widać na skórze. Tego nie lekceważ
Chuchnij!
Ostatnim objawem nieprzyjemnym dla otoczenia, a dla samego zainteresowanego również niepokojącym, jest nieświeży oddech. Nie zawsze jest on spowodowany tym, co jedliśmy. Jeśli ten objaw postępuje i zapach jest coraz gorszy a do tego nie mija, mimo stosowania różnego rodzaju środków, może to być objaw czegoś poważniejszego.
Należy pamiętać, że żadne wytyczne podane przez internet nie zastąpią pełnej diagnozy. Jeśli masz wątpliwości odnośnie swojego zdrowia - udaj się do lekarza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.