Jusznica deszczowa ma od 12 do 15 mm długości. Posiada szare ubarwienie ciała i gęste owłosienie. Tylna część tułowia jusznicy ma ciemniejszą barwę, a na jej skrzydłach można zauważyć brązowe wzorki. Ta jadowita muchówka pochodząca z rodziny bąkowatych, atakuje zwierzęta i ludzi w okresie od maja do późniejszej jesieni.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Ulubionym środowiskiem jusznicy deszczowej są wilgotne miejsca, w których panuje wysoka temperatura. Każdy kto kiedykolwiek został ugryziony przez końską muchę, wie jak bardzo boli bezpośredni kontakt z tym owadem.
Na spotkanie z gzem powinniśmy szczególnie uważać w okolicach lasów i zbiorników wodnych. Są to miejsca gdzie najchętniej latem spędzamy czas i tam właśnie giez zazwyczaj szuka swojego żywiciela.
Ugryzienie muchy końskiej jest o wiele bardziej dokuczliwe niż komara. Jednak te gatunki insektów ma jedną wspólną cechę – człowieka atakują tylko samice. Samce muchy końskiej żywią się wyłącznie sokami roślinnymi.
Kiedy samica gza atakuje swoją ofiarę, nacina jej skórę i wylizuje krew. Mucha końska posiada bardzo silny jad, który powoduje swędzący i bolesny stan zapalny. Wówczas powstaje rumień, który może się powiększać.
Żeby uniknąć bolesnego ukąszenia warto posmarować lub rozpylić na skórę substancję z dodatkiem kocimiętki, octu lawendowego lub jabłkowego.
Kiedy zdarzy nam się, że ugryzie nas giez, to przede wszystkim postarajmy się nie drapać swędzącego miejsca. Poza tym, należy przez tydzień pić codziennie wapno. Kolejnym krokiem jest zrobienie leczniczego okładu z rumianku lub zsiadłego mleka. Stosując te środki, nie wolno zapominać o higienie skóry. W przypadku bardzo silnego i nieustającego przez długi czas obrzęku należy skonsultować się z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.