Gdy nasz organizm szwankuje, ciało zaczyna wysyłać nam subtelne sygnały. Niestety bardzo często bagatelizujemy objawy, które mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.
Ból głowy, brzucha, zmęczenie, osłabienie – te wszystkie symptomy najczęściej zrzucamy na karb przemęczenia czy przepracowania. Jeśli zauważyłeś ostatnio u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza, który zleci wykonanie wszystkich niezbędnych badań, by sprawdzić, co ci dolega.
Zobacz także: Najczęstszy objaw Omikronu. Dotyka 70 proc. zakażonych
Z kolei już teraz możesz w domu wykonać prosty test łyżeczki. Będziesz potrzebować łyżeczkę, przezroczysty woreczek foliowy oraz lampkę. Łyżeczkę umieść w buzi, a następnie mocno ją pośliń i zbierz nią nalot znajdujący się na powierzchni języka. Łyżeczkę umieść w woreczki, zapal lampkę tak, aby oświetlała woreczek z łyżeczkę i przyjrzyj się jej uważnie.
Zobacz także: Objaw choroby pojawia się na skórze. Nie bagatelizuj
Jeżeli na łyżeczce pojawiły się żółte plamy to znak, że możesz mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Fioletowy nalot najczęściej świadczy o problemach z krążeniem, zapaleniu oskrzeli czy zbyt wysokim poziomie złego cholesterolu LDL we krwi. Białe plamy mogą wskazywać na choroby układu oddechowego, a pomarańczowe o kłopotach z nerkami. Możesz też otworzyć woreczek i powąchać łyżeczkę. Słodki zapach z ust może być objawem cukrzycy. Z kolei nieprzyjemny zapach to znak, że możesz mieć chory żołądek lub płuca, natomiast zapach amoniaku pojawia się, gdy nerki przestają pracować na pełnych obrotach.
Teoretycznie łyżeczka, która nie ma ani wyraźnego zapachu, ani plam powinna świadczyć o dobrej kondycji zdrowotnej. Należy jednak pamiętać, że tylko wizyta u lekarza i wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy dotyczącej naszego zdrowia.