Hashimoto - charakterystyka
Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, to choroba o podłożu autoimmunologicznym, powoli niszcząca tarczycę, prowadząca do zmniejszenia produkcji hormonów. Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy - zaburzenia, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.
Jakie są objawy Hashimoto?
Do najczęstszych objawów choroby Hashimoto zaliczamy m.in. ciągłe zmęczenie, senność, uczucie zimna, problemy z koncentracją, suchą skórę, nagłe wypadaniem włosów, a także bóle mięśni i stawów. Zaniepokoić nas mogą także zaburzenia miesiączkowania i nagły przyrost wagi.
Choroba Hashimoto jest dosyć znana dzięki gwiazdom, które publicznie mówią o życiu z tym schorzeniem. Wśród znanych osób, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto znajdują się: Kinga Rusin, Monika Pyrek, Kayah i Karolina Szostak.
Test na Hashimoto
Jeżeli obawiamy się, że możemy mieć problemy z tarczycą wystarczy, że przeprowadzimy prosty test. Do jego wykonania potrzebujemy szklankę wody i lustro. Co należy zrobić?
1) Stań przed lustrem. Skoncentruj się na dolnej części szyi, pod krtanią – to tam znajduje się tarczyca.
2) Weź do ust łyk wody. Odchyl nieco głowę i połknij.
3) Uważnie przyjrzyj się swojej szyi i tarczycy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej skonsultuj się z endokrynologiem. Guzki tarczycy mogą być objawem choroby Hashimoto lub o wiele poważniejszych schorzeń.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.