Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To dlatego drętwieją ci nogi. Objaw niedoboru widać na paznokciach

7

Niedobór żelaza zaburza produkcję czerwonych krwinek i tym samym funkcjonowanie całego naszego organizmu. Do typowych symptomów możemy zaliczyć zmęczenie, duszności, zawroty i bóle głowy oraz nieprawidłowy rytm serca. Poznaj inne, mniej charakterystyczne symptomy deficytu tego pierwiastka.

Niedobór żelaza może dawać nietypowe symptomy
Niedobór żelaza może dawać nietypowe symptomy

Chęć jedzenia mydła lub piasku

Jednym z mało charakterystycznych objawów zbyt małej ilości żelaza w organizmie jest apetyt na produkty niespożywcze, takie jak kreda, glina, piasek, mydło czy tektura. Do tej pory nie zostało to do końca wyjaśnione przez naukowców. Pacjenci, którzy cierpią na tego typu zaburzenia, mają również ochotę na zjedzenie opiłków metali lub kawałków starej farby.

Pękanie ust

Popękane usta sprawiają trudności podczas jedzenia i mówienia. Jeżeli ten objaw utrzymuje się mimo stosowana odpowiednich kremów i maści, wówczas należy uzupełnić poziom żelaza w organizmie.

Spuchnięty język

Do nietypowych objawów niedoboru żelaza możemy zaliczyć też zanikowe zapalenie języka. Wówczas wieloczynnościowy narząd jamy ustnej jest nienaturalnie zaczerwieniony i opuchnięty. Tym symptomom mogą towarzyszyć guzki, które są nierównomiernie rozłożone na powierzchni języka. Dolegliwość utrudnia połykanie i żucie pokarmu, a nawet wypowiadanie słów.

Apetyt na kostki lodu

Kolejnym symptomem świadczącym o deficycie żelaza jest pagofagia. Choroba objawia się ciągłą potrzebą jedzenia kostek lodu. Eksperci podejrzewają, że może to być związane z bolącym i spuchniętym językiem. W ten sposób pacjenci z pagofagią chcą złagodzić tę dolegliwość.

Paznokcie łyżeczkowate, czyli koilonychia

Jak się okazuje, wygląd naszych paznokci może świadczyć o niedoborze żelaza. Zdarza się, że osoby, którym brakuje tego pierwiastka, mają paznokcie wygięte na kształt łyżeczki. Paznokcie łyżeczkowate pojawiają się również przy marskości wątroby, niedożywieniu i zaburzeniach z układem hormonalnym.

Uczucie mrowienia w nogach

Mrowienie kończyn dolnych to nie tylko objaw zespołu niespokojnych nóg (RLS). Osoby cierpiące na niedobór żelaza, również odczuwają mrowienie, pieczenie i szarpanie w nogach.

Jeżeli występują u ciebie wyżej opisane objawy, jest bardzo prawdopodobne, że w twoim organizmie brakuje żelaza. Zanim jednak sięgniesz po suplementy zawierające ten cenny składnik, wcześniej skonsultuj się z lekarzem, który zleci wykonanie badań krwi, w celu postawienia właściwej diagnozy.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić