Cukier to naturalny składnik diety człowieka. Węglowodany zawierające cukry i skrobie są rozkładane w organizmie na glukozę, która jest ważnym źródłem energii. Nasz mózg potrzebuje do funkcjonowania około 130 gramów glukozy dziennie.
Niestety wiele osób spożywa znacznie więcej cukru, niż wynosi zalecana dawka. Dieta bogata w cukier wiąże się tylko z otyłością, ale także z wieloma innymi problemami zdrowotnymi.
Nowe światło na ten problem rzucił zbiorczy przegląd tysięcy badań dotyczących wpływu spożycia cukru na zdrowie, który został opublikowany w czasopiśmie BMJ w tym tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe badania dot. skutków spożywania cukru
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin przejrzeli 73 metaanalizy, które obejmowały 8601 badań i odkryli "istotne szkodliwe powiązania" między spożywaniem "wolnego cukru" a 45 negatywnymi skutkami zdrowotnymi
Dla jasności, cukry wolne to wszystkie cukry dodawane do potraw lub napojów, a także cukry naturalnie występujące w miodzie, syropach, sokach owocowych i koncentratach soków owocowych. Cukry naturalnie występujące w żywności, np. w owocach, nie są związane z problemami zdrowotnymi.
Czytaj także: O której jeść śniadanie? Ta godzina jest najlepsza
Nowotwory, choroby serca i depresja
Naukowcy odkryli m.in., że spożywanie napojów słodzonych wiąże się z wyższym ryzykiem niektórych schorzeń, takich jak dna moczanowa i choroba niedokrwienna serca. Zalecają nie więcej niż jeden napój słodzony cukrem tygodniowo.
Znaleźli także dowody na znaczące szkodliwe powiązania między spożywaniem dużych ilości dodanego cukru a zaburzeniami metabolicznymi/endokrynologicznymi, w tym cukrzycą i otyłością.
Badacze ustalili również, że spożywanie cukru wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów z sercem, w tym z podwyższonym ciśnieniem krwi, zawałem serca i udarem mózgu, a nawet niektórymi nowotworami, takimi jak rak piersi, prostaty i trzustki.
Badania ujawniły także związek między spożyciem cukru a zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych, w tym astmy i... depresji, a nawet przedwczesnej śmierci.
Nadmierne spożycie cukru zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niektórych nowotworów, chorób wątroby, nerek, cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu, próchnicy zębów i przybierania na wadze, a to dopiero początek - powiedział Jamie Nadeau, dietetyk cytowany przez portal healthline.com.
Eksperci zalecają ograniczenie spożycia dodanego cukru do 6 łyżeczek dziennie. Zdrowe, niskocukrowe alternatywy obejmują bezcukrowe słodziki, takie jak stewia, świeże lub mrożone owoce oraz jogurty o niższej, lub zerowej zawartości cukru.