Pietruszka jest pełna witamin
Natka pietruszki to bogate źródło witaminy C, potasu, żelaza, kwasu foliowego i beta-karotenu. Jej korzeń dostarcza wapnia, fosforu, magnezu i prowitaminy A. Preparaty z pietruszki mają właściwości oczyszczające, moczopędne i przeciwnowotworowe. Pomagają w leczeniu schorzeń nerek i nerwobólów, poprawiają stan skóry i wspierają proces odchudzania. Natka pietruszki jest bardzo istotnym dodatkiem przede wszystkim do wielu zup.
Buraki zawierają cenny błonnik
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Buraki ćwikłowe zawierają żelazo, potas, kobalt, kwas foliowy, błonnik, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Regularne spożywanie buraków wspomaga produkcję czerwonych krwinek, pozytywnie wpływa na pracę jelit oraz wspomaga wątrobę.
Czytaj także: To tarcza przeciwko rakowi i miażdżycy. Jedz często
Regularne spożywanie buraków w pozytywny sposób wpływa także gospodarkę wodną organizmu. To warzywo do diety powinny włączyć także osoby mające problem z pamięcią, a także narzekające na słabe zęby i kości.
Problemy z koncentracją? Jedz kapustę
Świeża kapusta zawiera tyle samo witaminy C, co cytrusy. Jest również źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz witaminy E, nazywanej witaminą młodości. Kapusta poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, wspiera pamięć, koncentrację i pomaga zmniejszyć poziom stresu. Dostarcza również wapnia, potasu, fosforu, żelaza i manganu. Regularne spożywanie kapusty zmniejsza ryzyko nowotworów i jakość układu sercowo-naczyniowego. Ponadto wpływa także na pracę układu pokarmowego.
Szpinak to tarcza przeciw rakowi
Szpinak jest bogaty w witaminę C, potas, żelazo, magnez, wapń, błonnik, beta-karoten oraz witaminy A, B6 i K. Regularne spożycie szpinaku obniża ryzyko zachorowania na raka, poprawia kondycję oczu i pracę jelit. Szpinak wspiera także pracę systemu immunologicznego.
Rukiew wodna - nietypowe, acz bardzo zdrowe warzywo
Badania naukowców z Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) wskazują, że rukiew wodna (rzeżucha wodna) to najzdrowsze warzywo na świecie. To zasługa wielu istotnych składników odżywczych. Zawiera witaminy A i C, potas, jod, żelazo i olejki eteryczne. Posiada właściwości oczyszczające, moczopędne, odkażające i antyoksydacyjne. Rukiew wodna jest szczególnie polecana osobom z chorobami nerek, nadwagą, otyłością i problemami żołądkowymi. Dzięki przeciwutleniaczom niszczy wolne rodniki, opóźnia proces starzenia i zmniejsza ryzyko nowotworów.
W Polsce jest gatunkiem dość rzadkim, chociaż sporadycznie występuje na terenie niemal całego kraju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.