Ryzyko rośnie z wiekiem
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku w Polsce diagnozuje się około 8 tys. nowych przypadków raka pęcherza moczowego. Aż w 98 proc. przypadków dotyka mężczyzn po 45. roku życia, a ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za czynniki sprzyjające zachorowaniu na nowotwory pęcherza moczowego uważa się zawodowe narażenie na związki chemiczne (m.in. z grupy amin aromatycznych) w niektórych gałęziach przemysłu (chemicznym, gumowym, hutniczym i gazowym), palenie papierosów, przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego i nieprawidłowości genetyczne.
Czytaj także: Lepiej uważaj. W takiej formie działa jak trucizna
Rak pęcherza moczowego. Takie są objawy
Sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność w kontekście diagnostyki raka pęcherza moczowego obejmują:
- częste oddawanie moczu,
- parcie na mocz (bez jego oddawania),
- dyskomfort podczas oddawania moczu,
- obecność (często tylko śladowa) krwi w moczu.
Objawy te często są ignorowane, bo zwykle nie wiążą się z bólem. Zrzuca się je m.in. na karb starzejącego się organizmu lub stresu.
Poza objawami związanymi stricte z moczem rak pęcherza moczowego może wiązać się z niewyjaśnioną utratą masy ciała, bólem kości, pleców lub dolnej części brzucha czy kości oraz uczucie przewlekłego zmęczenia i złego samopoczucia.
Przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki jest konieczne – podobne objawy mogą dawać infekcje dróg moczowych, a u mężczyzn również nowotwór prostaty. Należy jednak pamiętać, że szansę na efektywne (wy)leczenie daje przede wszystkim wczesne wykrycie choroby.
Profilaktyka raka pęcherza moczowego
Dla spokoju ducha i zapobiegania rozwojowi ewentualnej choroby warto przynajmniej raz w roku wykonywać profilaktyczne badanie USG jamy brzusznej, które wykryje wczesne zmiany nowotworowe na tym etapie, na którym nie dają jeszcze żadnych objawów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.