Statystyki pokazują, że pierwotny rak kręgosłupa, rozwijający się bezpośrednio w rdzeniu kręgowym, jest rzadkością. Problemy często powodowane są przez inne nowotwory. W większości przypadków złośliwe zmiany są wynikiem przerzutów z innych narządów.
Taka sytuacja pojawia się aż 20 razy częściej niż pierwotne nowotwory kręgosłupa. Najczęściej przerzuty do kręgosłupa dotyczą osób w wieku od 40 do 70 lat. Rokowania niestety nie należą do najlepszych - średni czas przeżycia, w związku z nowotworem rozsianym po całym ciele - to zaledwie 7 miesięcy.
To najpopularniejszy objaw raka kręgosłupa
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najczęściej spotykanym objawem tego rodzaju nowotworu jest ból w okolicy pleców, który jest spowodowany patologicznymi zmianami w kręgach. Tej dolegliwości mogą towarzyszyć nerwobóle i zmiany w zakresie czucia. Często mylimy je jednak ze zwykłymi zmianami zwyrodnieniowymi.
To jednak nie jedyny objaw tego nowotworu. Mniej charakterystyczne dolegliwości wskazujące na raka kręgosłupa to bóle w klatce piersiowej, osłabienie mięśni oraz bóle i zawroty głowy. Guz w okolicy kręgosłupa naciska na rdzeń kręgowy i worek oponowy, co może prowadzić do mrowienia, drętwienia i zmiany temperatury skóry.
Wszystkie nowotwory mają tendencję do stopniowego wyniszczania organizmu, co często objawia się utratą apetytu, przewlekłym zmęczeniem i bólem, który z czasem uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Odpowiednia profilaktyka i szybkie działanie może zapobiec takiemu rozwojowi sytuacji.
Kiedy pojawiają się dolegliwości?
Co ważne, dolegliwości nie są obecne przez cały czas. Ból pleców spowodowany rozwojem nowotworu zazwyczaj nasila się rano oraz podczas zmiany pozycji ciała ze stojącej na leżącą. Symptomy są bardziej dokuczliwe podczas ruchu, a ich natężenie zmniejsza się w spoczynku.
Lekceważenie jakichkolwiek z wymienionych objawów jest niebezpieczne, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. W diagnostyce raka kręgosłupa stosuje się badanie RTG, które pozwala zidentyfikować patologiczne zmiany w organizmie. Prześwietlenie stanowi podstawę dalszej diagnostyki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.