To objaw groźnego nowotworu. Zauważysz go na twarzy

0

Rak płuc jest jednym z najbardziej powszechnych i agresywnych nowotworów. Do jego najbardziej charakterystycznych objawów należą kaszel, duszności oraz krwioplucie. Specjaliści wskazują, że innym objawem może być również opuchnięta twarz.

To objaw groźnego nowotworu. Zauważysz go na twarzy
Spuchnięta twarz może być jednym z symptomów raka płuc. (Freepik)

Statystyki pokazują, że rak płuc dotyka około 21 tysięcy Polaków rocznie. Natomiast w Wielkiej Brytanii liczba przypadków wynosi około 47 tysięcy rocznie. To popularny nowotwór, który atakuje coraz więcej osób.

Wyraźne symptomy nowotworu płuc pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Onkolodzy zwracają uwagę, że nawet we wczesnej fazie objawy bywają niewidoczne. Co ciekawe, często pojawiają się w bardzo nietypowych miejscach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rak płuc - zabójca numer 1

Rak płuc widoczny na twarzy? Nietypowy objaw

Okazuje się, że wczesne symptomy raka płuc mogą być zauważalne na twarzy. Zdaniem specjalistów, wiele osób mylnie uważa, że spuchnięta twarz jest wynikiem reakcji alergicznej. To jednak wcale nie jest regułą. W niektórych przypadkach może to być oznaka rozwijającego się nowotworu. Żyła główna, która transportuje krew z górnej części ciała do serca, znajduje się w okolicach klatki piersiowej. Jej niedrożność może prowadzić do opuchlizny na twarzy.

Zakłócony przepływ krwi nierzadko jest wynikiem nacisku nowotworu płuc na żyłę główną lub węzły chłonne znajdujące się w klatce piersiowej. To prowadzi do pojawienia się ledwie zauważalnych objawów śmiertelnej choroby. Obserwacja twarzy jest więc bardzo ważna.

Opuchlizna twarzy jest widocznym i często bagatelizowanym objawem tego stanu. Eksperci ostrzegają, że obrzęk może także pojawić się na szyi, co dodatkowo powinno skłonić do natychmiastowego zasięgnięcia porady medycznej. W razie wątpliwości nie powinniśmy zwlekać z konsultacją u lekarza.

Stosunkowo nietypowym symptomem raka płuc są także chroniczne bóle głowy. Niektórzy odczuwają także spore trudności w przełykaniu, a pod wpływem rozrostu nowotworu może pojawić się także chrypka.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić