Rak trzustki nie jest łatwo wykrywalny. Choć trzustka jest bardzo ważnym organem, ponieważ odpowiada za wytwarzanie hormonów i produkcję enzymów trawiennych, to pierwsze objawy nowotworu zazwyczaj są bagatelizowane. Nie są do końca jasne, ponieważ obejmują najczęściej ból brzucha oraz pleców. Pacjenci często mówią także o braku apetytu, nudnościach czy utracie masy ciała.
Jakie są pierwsze symptomy raka trzustki?
Rak trzustki zaczyna się w tkankach trzustki, które są dobrze schowane - głęboko w jamie brzusznej. Utrudnia to dobre rozpoznanie, dlatego pierwsze objawy raka trzustki bardzo często mylone są z innymi dolegliwościami.
Żółtaczka to objaw raka trzustki?
Do pierwszych objawów raka należy także żółtaczka. Już niewielkie zażółcenie skóry lub oczu może wskazywać na nowotwór trzustki. Żółtaczka spowodowana jest gromadzeniem się bilirubiny, czyli składnika żółci wytwarzanego przez wątrobę. To także objaw raka trzustki, który nie powinien być bagatelizowany, dlatego warto zbadać poziom bilirubiny. Podwyższony daje objawy takie jak swędzenie skóry, ciemny mocz czy jasne i gliniane stolce.
Rak trzustki przyczynia się do problemów z cukrzycą
Trzustka odpowiada za produkcję insuliny, która kontroluje ilość cukru we krwi. Problemy z trzustką mogą wpłynąć na rozwój cukrzycy, która z kolei stanowi istotny czynnik ryzyka zachorowania na nowotwór, ale może być również pierwszym objawem już istniejącej choroby.
Inny ważny symptom
Szybkie rozpoznanie raka trzustki jest ważne, a może w tym pomóc obserwacja wypróżnień. Jeśli stolec ma dużą objętość, unosi się na wodzie, trudno go spłukać i ma nieprzyjemny zapach, może to świadczyć o chorobie. Zmiana wynika z zawartości tłuszczu w kale. Rak wpływa na trawienie i sprawia, że tłuszcz nie jest trawiony prawidłowo.
Objawami mogą być także wzdęcia, biegunki czy odbijanie. Warto więc jak najszybciej zgłosić się do lekarza z niepokojącymi objawami. Niestety, rak trzustki jest zazwyczaj wykrywalny zbyt późno i od postawienia diagnozy rok przeżywa tylko co czwarty chory.