Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

To pierwszy taki przypadek w USA. Nie żyje zakażony mężczyzna

30

W Luizjanie zmarł 65-letni mężczyzna. To pierwszy w USA przypadek śmiertelny ptasiej grypy H5N1. Naukowcy ostrzegają, że wirus jest "dość niebezpieczny".

To pierwszy taki przypadek w USA. Nie żyje zakażony mężczyzna
W USA zmarł mężczyzna zakażony wirusem ptasiej grypy. (Getty Images, Adam Putnam)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w Luizjanie odnotowano pierwszy w USA przypadek śmiertelny ptasiej grypy H5N1. Zmarł 65-letni mężczyzna, który w grudniu trafił do szpitala w ciężkim stanie. Zakażenie nastąpiło przez kontakt z ptakami domowymi i dzikimi. Pacjent miał choroby współistniejące, co mogło wpłynąć na przebieg choroby.

Ptasia grypa (H5N1) jest postrzegana jako potencjalne zagrożenie pandemiczne, a przypadki zakażeń wśród ludzi choć rzadkie, są śmiertelne w ponad 50%. WHO wymienia wirusa jako jeden z najgroźniejszych patogenów, które mogą wywołać kolejną pandemię. Obecnie ptasia grypa rozprzestrzenia się między różnymi gatunkami zwierząt, a eksperci ostrzegają, że może zmutować i przenieść się na ludzi.

Śledztwo nie wykazało innych przypadków zakażenia wirusem H5N1 u ludzi ani dowodów na jego przenoszenie się między ludźmi. W USA ponad 65 osób zachorowało na ptasią grypę, głównie przez kontakt z zakażonymi zwierzętami gospodarskimi, w tym przede wszystkim drób. WHO informuje, że z ponad 950 przypadków na świecie, około 50 proc. zakończyło się zgonem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 03.01
Dane z ponad 20 lat, które posiadamy, dowodzą, że to dość niebezpieczny wirus. Nie liczę na to, że przyszłe zakażenia będą łagodne - przekazał Jennifer Nuzzo z Uniwersytetu Browna, cytowany przez PAP.

Nuzzo ostrzega, że wirus jest niebezpieczny i trudno przewidzieć, u kogo choroba będzie miała ciężki przebieg. Podkreśla, że nie można bagatelizować zgonu w Luizjanie z powodu chorób współistniejących pacjenta.

Ograniczona transmisja wirusa

Transmisja wirusa H5N1 wśród ludzi jest jak dotąd ograniczona, ale jego zdolność do zarażania różnych gatunków zwiększa ryzyko większego rozprzestrzenienia. Naukowcy wskazują na potrzebę monitorowania oraz szybkiego reagowania, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom. Zaleca się m.in. unikanie kontaktu z dzikimi ptakami, drobiem i gryzoniami oraz mycie rąk po kontakcie z potencjalnie zanieczyszczonymi przedmiotami. Zwierzęta domowe również mogą się zakazić, szczególnie przez spożywanie surowego mięsa lub mleka.

Działania prewencyjne i edukacja społeczeństwa są kluczowe w zapobieganiu pandemii związanej z ptasią grypą. Globalna mobilność ludzi i towarów niesie ze sobą zagrożenie rozprzestrzeniania wirusa. Władze publiczne podejmują wysiłki, aby ograniczyć kontakt ludzi z zakażonymi zwierzętami i prowadzić badania nad mutacjami wirusa, co może pozwolić kontrolować jego rozwój.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Koszmar na wakacjach za 20 tys. dolarów. "Brak usprawiedliwienia"
To już dziś. Marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów
Płacił kilka tysięcy zł kary dziennie. "Pan Frytka" powrócił i kpi z urzędników
Duchowny z TikToka odniósł się do cenników w kościele. "W mediach każdy tak mówi"
Szwecja walczy z kryzysem. Wracają tradycyjne książki i biblioteki
25-latek w bmw szalał na Podhalu. 90 km/h za szybko. Dostał srogi mandat
Nie mieli koperty podczas kolędy. Ksiądz skomentował to dosadnie
Kolejne państwa UE zaczynają mówić językiem Rosji. Eksperci mówią o powodach
Odkryto sekret jadu os. Inaczej działa na bezkręgowce, inaczej na ssaki
Prezentacja raportu o politycznych wpływach opóźniona. Polityk mówi o "ukręcaniu spraw"
Dwaj pierwsi królowie patronami 2025 roku. Sejm uczcił ważną rocznicę
Wiadomo, co się dzieje z Kamilem Stochem. Małysz zdradził całą prawdę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić